İslamda Kadın Soy İsmi

Bugün size şeriat ülkesinde yaşarken öğrendiğim, öğrendigimde de çok şaşırdığım şeylerden biri de islamda kadın soy ismi. İslam ülkelerinde kadın kocasının soy ismini almıyormuş. Babalarının soy ismini devam ettiriyorlarmış.


Burada soy ismi kanunu çıkaranların art niyeti yok elbette. Diğer islam ülkelerine soy ismi kavramı bizden sonra gelmiş. Biz bu soy ismi meselesini batılı ülkelerden almışız. Eh tek patriarka sistemi islam ülkelerinde değil ya elbette. Onlara göre kadın evlenince erkeğin hüviyetine tabii oluyor demek ki. Ancak bu konuda islam kadına daha çok saygı duyuyor ve diyor ki ‘bu kadın babasından geliyor, evlenince bu durum nasıl değişebilir?’


Benim şaşırdığım konu bunun Türkiye’de bilinmeyişi. Bizim işine göre davranan erkeklerimize göre kadının babasından gelme soy ismini koruması kültürümüze, ananemize uymayan çok ayıp bir olay. Ama sonra bir bakıyorsun bu konunun bizimle bir alakası yokmuş. Ama nedense kimse bu konudan pek bahsetmiyor. Halbuki islamda kadını aşağı gören bir şey olsun, üç kadın mevzusu olsun hemen bizim değerimiz oluverir. Türk erkeği de az değil işine geldiği gibi yapıyor her şeyi.


Zaten modern zamanlarda özellikle bizim toplumumuzda kadına daha çok yük binmesi de bundan dolayı. Ev işleri ve çocuk sorumluluğuna gelince kültür, gelenekten dolayı sadece kadın yapmalı ama para kazanmaya gelince devir değisti kadın da elini taşın altına sokmalı. Bunlara rağmen erkeklere sorsan Türk kadını tü kaka, Ruslarla evlenmeli. Artık biz de Türk kadınları olarak bu anlayışı değiştirmemizin ya da kabuğumuzdan çıkmamızın vakti geldi diye düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir