Her şeyi erkekten bekleme (!)

Geçen duyduğum bu ‘her şeyi erkekten bekleme’ sözünü biraz sorguladım. Evet bir miktar şaka gibiydi ama zaten aklımda şu yazı vardı. Sanırım doğrusu ‘hiçbir şeyi erkekten bekleme’ olacaktı. Benim de erkekten ne beklediği daha doğrusu ne beklemediğim maddeler halinde aklımdan geçti. Peki erkeklerden neler beklemiyoruz.

*Erkekten para kazanmasını beklemiyoruz. Çünkü artık para kazanmak, kendi ayakları üstünde durmak kadının görevi. Zaten tüm eğitim ve iş hayatımız erkekten beklememek üzerine değil mi?

*Erkekten ev işlerini beklemiyoruz. O zaten kadının görevi.

*Erkekten araba kullanmasını beklemiyoruz. Tabii artık kadınlar da araç kullandığına göre onu da erkekten beklemiyoruz. 

*Erkeklerin fatura ödemesini beklemiyoruz. Kadın para kazanıyorsa fatura da ödeyebilir.

*Erkeklerden alışveriş yapmasını beklemiyoruz. O da kadının görevi.

*Erkekten çocuk bakmasını istemiyoruz. Her ne kadar babalık erkeğin görevi de olsa bizim toplumda erkek çok çocukla ilgilenmez kadının görevi olarak görülür.

*Erkekten gücümüzün yetmediği noktalarda yardım beklemiyoruz. Artık güçlü kadın dönemine girdik.

*Erkeklerden incelik beklemiyoruz çünkü bizim toplumda erkeğin odunu makbul.

*Erkeklerden hastalandığımız, ameliyat olduğumuz dönemlerde yardım beklemiyoruz. Yine güçlü kadın meselesi.

*Erkekten para idaresi beklemiyoruz çünkü o da kadının görevi.

Erkek neden var?

Şimdi bakıyorum da bırak erkeklerden bir şey beklemeyi erkeğe hiç ihtiyacımız yok. Hatta şu koşullarda üremek, üredikten sonra çocuğun bakımı ve hayatta kalması, ev işleri ki o da bir nevi hayatta kalma konularında erkek kadına bağımlı. Ayrıca artık tek maaşla geçinmek zor olduğu için bence maddi olarak da kadına bağımlı çünkü para idaresi de kadının görevi olduğu için erkek tek idare edemiyor. Yani kısaca toplumun gözünde biz eşten çok evlat edinmiş gibi oluyoruz. Hatta evlat edinsek yine belli yaştan sonra yardım eder. Ama evlenmek daha beter hem hiç yardım edilmeyecek hem de yaşlanıp bir de bakımını sana atacak. Kadın elden ayaktan düştü diye terk edilen kadın aynı sebepten terk edilen erkekten çok daha fazla. Yine söylüyorum biz bu erkeklere hiç sorumluluk vermiyoruz. Üstüne bir de ağlanıyorlar ‘şöyle uğraştım böyle atp harcadım.’ Sürekli mağdur ayaklarındalar. Biz baya toplumun zorlamasıyla evleniyoruz. Bakınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir