Covid 19 Komplo Teorileri ve Online Dünya

Covid 19 ‘la ilgili pek çok komplo teorisi üretildi. Çoğunlukla laboratuar ortamında üretildiği düşünüldü. Bunun bir sebebinin ilaç firmaları para kazansın diğer sebebi de nüfus kontrolü olduğu düşünüldü. Ben ikisi de olduğunu sanmıyorum.


Birincisi covidle ilgili bir ilaç üretilemedi. Ayrıca covid 19 ‘a karşı etkili bir aşı da üretilemedi. Eğer planlı olsaydı aşı geliştirilmesi bu kadar uzun sürmezdi diye düşünüyorum.


Covid 19 nüfus planlaması yaptıracak kadar ölüme sebep olmadı. Kanser, aids hatta basit gribin komplikasyonundan ölen sayısı bile daha fazlaydı. Ayrıca daha önce bahsetmiştim. Değişen modern toplum algısında çocuk yapan sayısı azaldıkça zaten nüfus otomatikman azalma eğilimine girecek gibi görünüyor. O yüzden nüfus olması da saçma.


Ekonomik sebepler diyenler var ama bu durumda aşı firmaları hariç kim ciddi oranda kar etti bilmiyorum. Varsa da böyle bir şeye cürret edebilecek kadar güçlü olması lazım. Yalnız şu bir gerçek, yavaş giden online işler, tereddütte olunan çevirimiçi sektörler hatta çevirim içi yapılabilirliği ya da yapılınca etik boyutu tartışmalı olan eğitim, sağlık ve daha pek çok sektörde bir deneme yapılmış oldu.

Online Dünya


Bazı konularda işlerin online olamayacağına ben de katılıyorum ancak pek çok şey de online olabilir. Etik değil söylemlerinin bazen geri kafalılıktan bazen de birilerinin para kaybederim kaygısından kaynaklandığını düşünüyorum. Halbuki online olabilecek her şey online olsa hem zamandan hem de bir yerden bir yere ulaşmak için gereken yakıt miktarından tasarruf edebiliriz. Yakıt tasarrufu bugün kaynaklar tükenirken düşünülebilecek bir şey. Ayrıca iyi bir planlamayla insanların belli yerlerde aşırı kümelenmesi önlenebilir. Daha doğa dostu bir yaşam sürebiliriz. Doğayı daha az katletmemiz sera gazı salınımını azaltarak gezegenimizin ömrünü uzatabilir. Ayrıca insan ömrünün de uzayabileceğini düşünüyorum.


Ancak online hayata geçmemizin önünde hala engeller var. Birincisi denetim. İnternette işlenen suçların takibi konusunda bütün dünyada eksiklikler var. Özellikle kredi kartı hırsızlıkları ve sonrasında yine internette para aklama yöntemleri yaygınlaşıyor. Bu kişiler uluslararası çalışıyorlar ve bu konuda ortak bir caydırıcı yok. O yüzden siber güvenlik konusuna biraz daha fazla eğilmek, bu konuda uluslarüstü kanunlar yapılması gerekiyor.


Corona virüsünün ortaya çıkmasına dair inandığın başka komplo teorileri var. Ona da başka bir yazımda değineceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir