Eskiden çocuklarda cep telefonu mu vardı?

Çocuğum olduğundan beri gördüğüm isyanlardan bazıları; şimdiki nesil çocuklarda cep telefonu olması, ebeveynlerin çocuklarla çok ilgilenmemeleri ilgili pek çok sorumluluktan kaçmaları, birlikte kaliteli zaman geçirecekleri zamanı cep telefonuna harcamaları. Ah bu tembel, sorumsuz yeni nesil aileler! Eskiden çocuklarda cep telefonu mu vardı?


Sanki eskiden aileler çocuklarının üstüne titrerdi, sabah akşam onlarla ilgilenirdi!


Gerçek şu ki eskiden cep telefonu yoksa da televizyon vardı. Sabah anne evdeyse pembe dizi izlerdi. Akşamları da ailecek televizyonun başına üşüşülürdü. Ailecek geçirilecek kaliteli vakit diye bir anlayış yoktu. Hiçbir konuda çocukların fikri sorulmazdı. Hatta çocuğun ödevini yaptırma ya da çocuğun ödevine yardım etme diye bile bir şey yoktu.


Daha da öncesine bakarsak -tabii ben şahit olmadım- mutlaka televizyon yoktu. Ama ailenin sosyolojik dönüşümüne bakılırsa çocuk insan yerine bile konulmuyordu!


Halbuki bugün aileler çocuklarıyla günlük en az yarım saatliğine aktivite yapmaya çalışıyor. Çocuklarının zihinsel gelişimiyle uğraşıyor. Evet pek çoğumuz telefon veriyoruz ama bence eskisiyle karşılaştırıldığında genel olarak ebeveynlere sorumsuz diyemeyiz.


Elbette fazla ekran süresi ailecek geçirilecek zaman için iyi değil ancak geçmişle kıyaslarsak şu anki aile aktiviteleri çocuklar açısından çok daha kaliteli. Şunu da eklemeliyim bence çocuk güvenligine daha çok dikkat ediliyor.


Şöyle bir fark daha var ayrıca. Eskiden televizyonda aynı program izlenir ailecek girdi aynı olurken şimdi herkes ayrı takılıyor, istediğiyle ilgileniyor. Tabii bu durumda paylaşılan şey azalırken bireysellik artıyor. Çünkü eskiden televizyonda yine büyüklerin istediği şey izleniyordu. Şimdi ailelerin kontrolünde olduğu sürecede çocuk daha kendisine uygun içeriği seçebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir