Regl Külodu

Regl külodu son dönemlerde çıkan zararsız ürünlerden biri. Bu yazımda kullan at çocuk bezlerinin zararlarından bahsetmiştim. Aynı problemler elbette kadın pedleri için de geçerli. Sadece belli yaşın üstünde olduğumuz için bebekler kadar hassas değiliz. Ancak petrol bazlı ürünlerin kanserojen etkileri tartışmalı.


Yıkanabilir bebek bezi kullandığım sıralar keşfettim yıkanabilir pedleri. Bir dönem denedim.
Tampon da bana göre kadın pedi kadar hatta kadın pedinden daha tehlikeli.


Mensturel kap doğal yöntemler arasında çok öneriliyordu. Ancak kullanımı bana pek uymadı. Bu konuda biraz geri kafalıyım sanırım.


Ve sonunda regl külodu buldum. İlk elime aldığımda çok şaşırmıştım. Çünkü normal küloda benziyordu. Sadece ağı keçe benzeri ince bir kumaştan yapılmıştı. İşe yaramaz diye düşündüm. Ancak kullanınca işe yaradığını gördüm.

Regl külodu karşılaştırma


Kullandığımız klasik kullan atlara göre regl külodu ve yıkanabilir pedler çok daha sağlıklı. Bu kesin. Fakat karşılaştırırsak hepsini 3-4 saatte bir değiştirmek gerekiyor. Bu yönden avantajlısı yok.


Fiyat konusunda elbette yıkanabilir pedler ve regl külodu, kullan atlara göre daha pahalı. Ancak bu ürünleri tekrar kullanılabildiğini düşünürsek daha ucuza geliyor gibi ama değil. Çünkü yıkanabilir pedlerden bir süre sonra leke çıkmamaya başlıyor ve yıkanabiliri yenilemek gerekiyor. Regl külodu için de aynı şey geçerli ancak o yıkanabilir pedlere göre daha fazla dayanıyor.


Yıkanabilir ped ve regl külodunun bir dezavantajı evin dışındaysanız ya da iş yerindeyseniz değiştirme zorluğu. Benim aldığım regl külotları özel plastik kapta geldi. Çıkardığım zaman muhafaza etmek için onu kullandım. Regl külodu yıkanabilir pedden çok daha ince olduğu için çantada çok daha az yer kaplıyor.


Regl külodunun yıkanabilir pede avantajı çok ince olması. Hatta bu konuda kullan atlara göre de üstün.
En kuru hissi elbette kullan at ped veriyor.


Regl külodunun en büyük dezavantajı yoğun dönemde taşırması. Benim tavsiyem yoğun dönemden sonra kullanın. Yani eğer doğal olsun petrol ürünleriyle haşır neşir olmayayım diyorsanız yoğun dönemlerde yıkanabilir ped, yoğun dönemler geçince de regl külodu kullanabilirsiniz. Ayrıca regl külodu rahatlıkla günlük ped gibi de kullanılabilir. Regl külodu bence açık ara en konforlusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir