Suçlama eğilimi

Sürekli insanları suçlama eğiliminiz mi var? Hayat boyu kimi her şey için kendini suçlarken çoğu kişi de başına gelen olumsuzluklar için başkalarını suçlama eğilimindedir. Ancak olaya geniş bir perspektiften bakarsak herhangi birini suçlama k anlamsız gelmeye başlıyor.


Her insan ister istemez pek çok davranışı çoğunlukla ailesinden olmak üzere çevresinden görüyor. Hatta çoğu insan pek çok özelliğini aslında ailesinden aldığını fark bile etmiyor. Sevmediği özelliklere kadar çoğunlukla çevrenin etkisi oluyor.


Bir kişi olumsuzluğa sebep olan özelliğini ailesinden alıyorsa, ailesi de önceki nesil ailelerinden alıyor demektir. Bu böyle ilk insanlığa kadar gider. Bu durumda yine tüm olumsuz olaylar -hatta buna olumlu olayları da dahil edebiliriz- insanlığın evrimiyle ilişkili.


Ayrıca insanların davranış ve seçimlerine yön verenlere eğitim ideolojileri ve medyayı da eklemeliyiz. Hatta bazı coğrafyalarda yaşam da insanlara başka seçenek sunmuyor. Katı kültürel roller ve sosyoekonomik durumda insanlar benzer davranışlara ve kaderlere sahip olabiliyor. Aslında seçim bizimmiş gibi görünse de aslında hiç de öyle olmayabiliyor.


Bu durumda kendimiz ve ailemiz de dahil olmak üzere başımıza gelen olumsuzluklar için birilerini suçlama k anlamsız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir