Zayıf Bebeklere Nasıl Kilo Aldırılır

Doğumdan beri zayıflık başımıza bela. Doğarken zayıf doğduk, sonra zayıf gittik. Bir de hareketliyiz ki sormayın. Zaten kilo tutmuyoruz. Neyse ki son birkaç aydır birkaç kilo aldırmayı başardım. Aylarca nasıl kilo alabiliriz diye araştırdım ve pek çok şey denedim. İşte benim denediğim ana ve ara öğün harici verdiğim, işe yaradığını ya da yaramadığını düşündüklerim:

12 ay öncesi denenip işe yaramayanlar:

Bebek maması: İlk aylarda bebek maması bebekleri cidden şişiriyor. Bizim ilk aylar emme problemimiz olduğu için ilk ay anne sütüne ek olarak ikinci ay da çok az miktarda mama takviyesi aldık. Cidden her ay bir kilo aldı. Emme problemi iki ay içinde geçince doktorun da tavsiyesiyle sadece anne sütüne geçtik. Fakat maalesef doktor 4 aylıkken kilo alımının yeterli olmasına rağmen zayıf doğduğundan dolayı ortalamanın altına düştüğünden tekrar mamaya ya da ek gıdaya geçmemizi önerdi. Ama gel gör ki benimki bu sefer ne biberonu aldı ağzına ne mamayı. Zaten mamayı bırakınca reflü problemimiz de geçmişti. Ben de reflü geri gelir diye korkuyordum. Biraz araştırıp 4 aylıkken ek gıdaya geçtim.

Mamalı kaşık mamaları: 6-7 aydan itibaren kaşık maması vermeye başlamıştım Bunların bazılarının içinde bebek maması da oluyor. Yani şu anne sütü yerine geçen mamadan bahsediyorum. Kilo alır diye onu alayım dedim. Hissetti mi ne yaptı ağzına sokmadı.

12 ay sonrası denenip işe yaramayanlar

Buğday ruşeymi ve keçiboynuzu özü: Bupday ruşeyminin buğdayın en değerli kısmı olduğu söylenilen bu kısmı bol protein içeriyor. Keçi boynuzu özüyle yaptığım keklere kurabiyelere ekledim. Arada yedi ama çok iştahla yediğini düşünmüyorum.

Kilo aldırıcı mama: Raporla verilen özel kilo aldırıcı mama deneyeyim dedim. Ama kesin içmez diye yazdırmadan önce deneme yapayım dedim ama maalesef içmedi.

İşe yaradığını düşündüklerim

Daha az emzirmek: 18 aydan itibaren benimki iyice memeye düşkün hale geldi. Çocuğun psikolojisi açısından her istediğinde verilmesi gerektiğini okuduğum için hep veriyordum. Bazen beş dakikada bir yapışıyordu o yüzden bazen bunalıyordum. Sağlıklı olanın 2-3 saatte bir olduğunu araştırıp öğrenince bu hususa dikkat etmeye çalıştım. Memeye fazlaca saldırmaya başlayınca eline yiyecek verdim. Başta biraz direnç gösterdi ama şimdi daha uyumlu.

Her gün dışarıda oynamak: Tabii bu maddeyi yaz mevsimi olduğu için gerçekleştirdik. Akşam yemek yedikten sonra dışarıda doyasıya oynadıktan sonra eve gelince bir öğün daha yedik. Meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar yedik.

Multivitamin: Doktorumuzun tavsiyesiyle balık yağlı multivitamin vermeye başladım. Başladığımızdan beri de kilo da artış oldu. O yüzden bunun kullanımının da işe yaradığını düşünüyorum. Omega3lü multivitaminden sonra bir de Nutrigen’in üzüm çekirdeği ekstreli multivitaminine başladık. Kesinlikle iştaha çok büyük etkisi oldu. Memeden kesildikten sonra bence iştahımıza en çok etki eden şey bu oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir