Köpek Sahipleri İzin Almalı

Bu yazım belki köpek sahiplerini kızdırabilir ama bu düşüncem tamamen yaşadığım bir deneyim üzerine. Önce yaşadıklarımı yazayım.

Bitişik nizam villa tipi bir evde yaşıyordum. Hatta hamileliğimi o evde geçirdim. Komşularımız iki tane kurt köpeği alıp kapımızın önüne bağladı. Öyle olunca ister istemez köpeklerin bakımına şahit olduk. Zavallı köpekler bağlandıkları yerden kıpırdatılmayınca sürekli havlamaya başladılar sıkıntıdan. Tabii beslenmelerine ve temizliklerine de pek dikkat edilmiyordu. Köpekler sürekli havlamaya başlayınca sahipleri rahatsız olmaya başladı ve hayvanları dövmeye başladılar.
Karışsak bir hoş karışmasak bir hoş. Eve yatılı kalmaya gelen arkadaşlarımız bile şahit olup psikolojileri bozuluyor. Belediyeyi aradım sahipli köpeklere karışamıyoruz diyorlar. Köpekleri kurtarabilecek bir merci bulamadım. Bir taraftan şikayet sahibinin ben olduğunu bilsinler istemedim. Arada tasmaları bir yerlere takılıyor, ne zaman ağladıklarını duysak koşup ilgilendik zavallı hayvanlarla. Bir süre sonra beni bir korku aldı götürdü. Sürekli şiddet gören kurt köpeklerinden bahsediyoruz. Bu hayvan yeri gelir yoldan geçene durduk yere saldırır. Hayvanların ihtiyaçları giderilmiyor, dolaştırılmıyor. Bir de orada çocuk yetiştirmeyi düşünüyorum!

Bir de işin ses boyutu var. Yedi aylık hamileyim. Üç ay boyunca geceleri gözüme zerre uyku girmedi. Köpekler sabaha kadar kesintisiz havlıyor. Artık halsizlikten işe gidemeyecek duruma geldim. Yan komşum dayanamayıp taşındı. Beni yine bir korku alıp götürdü. Bebek doğunca orada nasıl uyutacaktım? Alt katta eşimle konuşamıyorum. Film izleyemiyoruz. Misafir gelince konuşmamızı duyamıyoruz. En sonunda sahipleriyle konuşmaya karar verdik. Ama hayvansever olduğumuz için çok dikkatliydik. Adamlara dedik ki “yazık bu hayvanların her gün dolaştırılması gerekiyor. Olmadı biz de bakımını üstlenelim her gün dolaştıralım besleyelim.” dedik. Tabii bunun üzerine büyük bir kavga çıktı. Hem de o kadar büyük ki polis çağırdık.

Yani o kadar garip insanlar ki. “Diyorum ki o hayvanların ihtiyacı var o yüzden o kadar bağırıyorlar.” Kadın bana karşılığında “Ben ona bağırdığında kafasına bir şeyler fırlatıyorum merak etmeyin siz.” diyor. “Kardeşim hayvanı dövmekle olmaz. Vahşileştiriyorsunuz. Sitede çocuklar var. Bir gün birini ısırır.” diyorum. Yok efendim biz de hayvan besliyoruz diye rahatsız oluyorlarmış. Ben kışın karda buzda sokaktaki yavru kedileri köpekleri besledim diye çok rahatsız olmuşlar da falan filan. Sonuçta anlaşamadık ve oradan taşındık. En çok da hayvanlara üzüldüm.

Benim fikrim şu. Bilinçsizce insana zarar verecek büyüklükte ya da vahşilikte köpek besleyenler köpeğin ihtiyaçlarını karşılamaz ve her gün hayvana şiddet uygularsa hayvan saldırgan hale gelebilir. Bunun silahtan ne farkı var ki? Silah için ruhsat aranıyorsa bazı köpek cinslerini beslemek için de ruhsat gibi bir izin zorunluluğu getirilmeli bence.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir