Su Kefiri Denemem

Eşim kolayı çok sever. Ben zararlarından dolayı evde kola tüketilmesinden yana değilim. Kolaya alternatif olacak bir sürü içecek denedim. Ama eşime cazip gelen içeceğin gazlı olmasıydı. Gazlı olabilecek içecekleri araştırırken su kefirini buldum ve hemen su kefiri tanelerini internetten sipariş verdim.
Öncelikle talimatlara göre bir süre taneleri suda beklettim. Sonra su, şeker ve kuru kayısıyla 1-2 gün birinci fermentasyonu bekledim. İkinci fermentasyon aşamasında suyunu değiştirip şeker ve limon ekledim. Yine 1-2 gün bekledikten sonra su kefirim hazırdı. Tekrar yapmak istediğinizde ikinci fermentasyondan itibaren sürece başlıyorsunuz. Ayrıca limon, çilek gibi farklı meyvelerle farklı lezzetler denenebir. Ama önerilen başta hangi meyveyle başladıysanız o meyveyle devam etmeniz. Ben limonlu yaptım.
Yalnız hayal kırıklığına uğradığım nokta kefirimin bir türlü gazlanmaması oldu. Farklı pek çok vakumlu kapta denedim ama asla bir gazlı içecek gibi olmadı. Yine de fermente ve çok sağlıklı bir içecek. Kefire göre de çok daha lezzetli. Artık gazlı içecek yerine yaptığım diğer içeceklere soda ekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir