Sağlıklı Kahvaltılık Alternatifler

Sağlıklı ve zinde bir yaşam için beslenme beslenme diyince de kahvaltı büyük rol oynuyor. Benim için kalvaltının ayrıca kolay hazırlanması önemli. İşte size üç tane kolay hazırlanır kahvaltılık önerisi:

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi tok tutan ve ayrıca diyet bir ürün. Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir gibi şeylerle tatlandırıp süt eklenildiğinde sağlıklı bir kahvaltı alternatifi oluyor. Yulaf ezmesi paketleri kahvaltılık gevrek paketleri gibi de çabucacık bitivermiyor. Ancak kolay sindirilebilmesi açısından bir gün önceden hazırlanması veya pişirilmesi gerekiyor. Açıkçası ben bu şekilde pek lezzetli bulmadığım için yulaf ezmesiyle kurabiye yapıyorum ya da granola yapıyorum. Granola için yulaf ezmesi tercihen kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, badem, hindistan cevizi yağı, pekmez, bal gibi ürünlerle karıştırılıp rengi hafif dönene kadar fırınlanıyor. Böylece sabah direkt sütle karıştırılıp tüketilebiliyor. Kurabiyeyi de muzu ezip yulaf ezmesiyle karıştırarak fırınlıyorum ve genellikle ara öğün olarak tercih ediyorum. Kolay ve lezzetli bir arıştırmalık oluyor.

Chia: İçerdiği protein açısından hayvansal proteine önemli bir alternatif ve bir ara çok popüler oldu. Chia sütle buluşunca jelleşiyor ve pudinge harika bir alternatif oluyor. Sıcak yaz sabahları bir gece önceden hazırladığınız chia pudingin üstüne biraz meyve doğrayıp yiyebilirsiniz. Ancak tek başına pek doyurucu olmuyor.

Karabuğday: Genellikle haşlanıp salatası ya da pilavı yapılan karabuğday, çiğden bir gün önceden sütle karıştırılınca harika bir kahvaltı alternatifi oluyor. İçine kuru üzüm ve kuru meyveler koyuyorum. Karabuğday doyuruculuk, hazırlama kolaylığı açısından benim favorim.

Keten Tohumu: Omega 3 bakımından zengin yumurtaya alternatif olacak kadar şifalı bir besin.

Kahvaltılık tarifi:
2 yemek kaşığı karabuğday
2 yemek kaşığı chia
1 yemek kaşığı keten tohumu
1 yemek kaşığı kuru üzüm
Süt ya da yoğurt

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırıp üstü bir parmak geçecek kadar süt ekleyip bir gece bekletiyoruz. Mümkünse karabuğdayı sütte daha fazla bekletirseniz daha yumuşak olacaktır. Sabaha sağlıklı kahvaltılığınız hazır. Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir