Saç Bakım Rutini

Her ne kadar cildin yanında saç bakımı atlansa da bakım yapılan saç daha canlı ve parlak görünüyor. Hem cilt hem saç için dışarıdan ne yaparsak yapalım içeriden vitamin ve mineraller eksikse sağlıklı görünmeyeceğini unutmamak gerek. Saç için önemli şeyler b vitamini, demir, çinko, selenyum gibi vitamin ve minerallerdir. Bakımlı olmak istiyorsak en iyisi öncelikle bir multi vitamin ve mineral içeren bir takviye almak. Ben içinde q10’un da olduğu bir takviye alıyorum.

Ben saçıma yaptığım ekstra bakımı haftada bir yapıyorum. Daha önce burada bahsettiğim tariflerin keratinli olanını bir hafta keratinsiz olanını da bir hafta onun dışında aralarda da elseve’in çiçek özlü bakım yağını uyguluyorum.

Bunun dışında saça uygulanan şampuan ve saç kremini mümkün olduğunca doğal seçmek lazım. Yağlanıyor diye de her gün her gün bu şampuanlara maruz bırakmamak lazım. Mümkünse haftada bir tek şampuanlamayla yıkamak lazım. Başlangıçta saç çok yağlanır gibi düşünülüyor ama esasında saç çok yıkayınca ona alışıyor ve çabuk yağlanıyor. Saça maske uygulandığında da saçtan çıksın diye defalarca yıkamamak lazım. Saçı ıslatmadan bir kez şampuanlayıp duruladıktan sonra bir kez daha şampuanlayıp yıkamak yetiyor. Saçı inceltecek uygulama yapıldığında da saça yapılan maske işlemlerini arttırmak lazım. Saçı üst üste çok fazla kimyasal işleme maruz bırakmamak için biraz sabretmek gerekebilir.

Saçı şekillendirmek için çok ısıl işleme maruz bırakmak da saçı yıpratıyor. Şekillendirmede mümkün olduğunca doğal yöntemler tercih etmek gerek. Saçınızı kurutmayın demiyorum çünkü soğuk günlerde boynunuz ağrıyabilir belki sıcak mevsimlerde fön makinesini hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir