Raspberry Pi

Bugün size Raspberry Pi adında minicik bir bilgisayar tanıtacağım. Bu bilgisayar kredi kartı büyüklüğünde. Ve en güzeli bunu satın alarak kendi laptopunuzu ve tabletinizi yapabilirsiniz. En son biz Türkiye’deyken çok daha ucuza geliyordu laptop almaktan. Ve en güzeli bunu çocuğunuzla bir projeye çevirerek programlama çalışabilirsiniz.

Raspberry Pi, Birleşik Krallık’ta tüm çocukların programlama öğrenebilmesi için Raspberry Pi Vakfı tarafından geliştirilmiş bir proje. Şu an son sürümü Raspberry 4. Tabii ilk sürümlerinin kapasiteleri sınırlıyken gitgide daha kullanışlı hale geldi. Raspberry Pi ile Linux ve Android gibi pek çok işletim sistemi kullanabilirsiniz.

Aslında Raspberry Pi ile pek çok şey yapılabilir. Ekran, klavye, fare, mikro sd alınarak laptop yapılabiliyor. İşletim sistemi mikro Sd’ye kurulduğu için bu parça şart. Dokunmatik ekran alarak tablet yapabilirsiniz. Bunları yaparken eklemek gereken iki husus daha var. Birincisi tüm bu malzemeleri birleştirecek bir kap da temin etmek ya da yapmak lazım. Bunu kendi hayal gücünüze göre çeşitli malzemelerden yapabileceğiniz ya da dönüştürebileceğiniz gibi piyasadan orijinal case de satın alabilirsiniz. İkincisi elektrik için pek çok kişi iyon bataryalar alıyor. Ancak eşimin deneyimlerine göre daha basitçe power bank ve şarj aletiyle de bu sorunu çözebilirsiniz. Daha küçük bir dokunmatik ekran, GSM ve sim kart ekleyerek antenli bir akıllı telefon da yapmanız mümkün. Raspberry Pi ile evine server kuranlar da var. Böylece domain aldıktan sonra web sitenizin barındırmasını çözebilirsiniz. Ayrıca tüm sistemi kit haline getirip hazır satanlar da varmış.

Bu da eşimin yaptığı kit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir