Kurumayan Doğal Balmumu Oyun Hamuru

Waldorf eğitim sisteminde özel olan materyallerden biri de doğal balmumu oyun hamurları. Bu oyun hamurlarıyla yapılan şeyler bırakınca katılaşıp biblo gibi kalıyor sonra el sıcaklığıyla tekrar oynanır hale geliyor. En büyük avantajları da doğal olması ve kurumaması. Gerçekten kurumayan oyun hamuru bir nimet. Çünkü kuruyan oyun hamurları eski haline dönmüyor ve çöp oluyor. Bu balmumu oyun hamurlarının da böyle bir derdi yok.

Önce piyasada böyle bir hamur satılıyor mu diye baktım. Çünkü Türkiye’de hiç denk gelmemiştim. Sadece bir yerde gördüm ama stokta olup olmadığından emin olamadım . Başka ülkelerde stockmar diye bir firma satıyor. Kullandığım görsel de oradan. Yabancı kaynaklarda birkaç tarife denk geldim. Biraz basitleştirdim ve denedim. Sonra da paylaşmaya karar verdim.

Bu oyun hamurları renklendirilebilir. Ama waldorf eğitmenleri öncelikle natürel renkleri öneriyor. O yüzden ben ilk yaptığım hamurda renklendirici kullanmadım.

Doğal balmumu ve çok az hindistan cevizi yağı kullandım. Önce tavada balmumunu eritip hindistan cevizi yağını karıştırdım. Sonra kaseye döküp soğumasını bekledim. Bir dakika kadar kısa sürdü yapımı. Yalnız ısıtmadan kullanırsanız biraz dağılıyor. Ele biraz hindistan cevizi yağı bırakıp hindistan cevizi kokuyor. Bu da benim sevdiğim bir durum oldu. Yaptığım hamurun fotoğrafını çektim. Burada biraz yumurtaya benzemiş ama bence oynanabilir başarılı bir deneme oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir