Evinize Bohem Dokunuşlar

Fransa’da ortaya çıkmış olan bohem tarzı; sanatı, renkleri, rahat bir hayatı tercih edenlerin tercihi oluyor. Akım, göçebe hayat yaşayan Romanlardan etkilenmiş. Göçebe diyince zaten hemen dikkat kesiliyoruz. Çünkü tarihimizde de olduğu gibi göçmenlik damarlarımızda akıyor.

Bu tarzı giyiminize yansıtabileceğiniz gibi ev dekorasyonunuza da yansıtabilirsiniz. Basitçe bohem bir ev dekorasyonu için minimal eşyalar, renkli aksesuarlar, bolca saksı bitkisi ve duvar halıları ya da makrame askılar kullanılabilir. Mümkün olduğu kadar etnik detay eklenirse eviniz daha bohem duracaktır.

Bohem evler bolca aksesuar içermesine rağmen büyük eşya konusunda oldukça sadeler. Oturma odalarında genellikle bir köşe takımının yanına puflar konuluyor. Bazı oturma odalarında sadece yer minderleri de görmek mümkün. Orta sehpalar genellikle gösterişten uzak ve sade. Kısaca evinize bohem bir dekorasyon yapmak istiyorsanız herhangi bir tarzı olmayan ana eşyaları aldıktan sonra onlara biraz renk katmalısınız. Aldığınız bir dolaba mandalalar ya da doodle çizip rengarenk boyayabilirsiniz. Eşyalarınızın yesyeni olmasına bile gerek yok. Yatak olarak palet kullananlar çok.

Bohem Aksesuarlar

Gelelim evinizi bohem hale getirebileceğiniz detaylara. Bohem evlerde en çok göze çarpan bol miktarda saksı çiçeği kullanılması. Hatta evi saksı çiçeği doldururken gözü korkutmamak lazım. Ben yaşadığım bölgenin ikliminden dolayı ayrıca canlı çiçeklerle yaşamak sağlık için pek uygun olmadığından (Aloe vera dışında ancak Aloe vera bohem evlerde kullanılan çiçekler kadar heybetli olmuyor) hile yapıp sahte saksı çiçekleri aldım. Piyasada çok gerçekçi saksı çiçekleri bulmak mümkün.

Evine bohem bir hava katmak isteyenler çoğunlukla rengarenk yastıklar, kilimler kullanıyor. Bir diğer kullanılan detay duvar halısı. Bunu gerçek halı gibi düşünmeyin genellikle kumaştan oluyor ve mümkün olduğu kadar renkli seçiliyor.

Rüya kapanları ve makrame duvar süsleri olmazsa olmazlardan. Yatak başlığınız yoksa makrameden kendiniz yapabilirsiniz. Makrameden perde de yapabilirsiniz.

Ve akşamları biraz loş bırakacak kadar ledlerle odalarınızı ışıklandırmak da evinize hoş bir ifade katacaktır. Ben ayrıca eve küçük dekoratif bir hint tapınağı yaptım. Böylelikle biraz daha etnik öge eklemiş oldum.

Son olarak bohem bir dekorasyon yapmak istiyorsanız yerleşik olmanıza da gerek yok. Bu dekorasyonu karavanına da yapan çok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir