Diy Montessori Mobile

Bu yazımda daha önce montessori mobile ve evde nasıl yapılacağından bahsetmiştim. Hazır setler gerçekten uçuk fiyata satılıyor sebebini bilmiyorum ama aslında çok basit evde yapabileceğiniz montessori mobile. Yukarıda linkini verdiğim yazımda aylarla birlikte mobillerden bahsettim. Bu sefer çok kısaca başlıklar halinde bahsedeceğim.

Munari mobil (3-6. hafta):  Bu mobili çok basitçe yazıcıdan çıkarıp kartona yapıştırabilirsiniz arkalı önlü. İlk yaptığımda pvc kaplatmıştım.

Sekizgen mobil (6-8. hafta): Bunu daha önce renkli kağıtlardan sekizgen origami yapmıştım. Ama sanırım bu sefer iki çocuk olunca odaklanamadım ve küp yaptım.

Gobbi mobil(8-10. hafta): Bu sefer de amigurumiden yaptım.

Dansçı, kelebek, balina mobil (10-12. hafta): Bu aylar arası kullanılan 3-4 çeşit mobiller holografik parlak kağıtlarla yapılıyor. Önceden kendim farklı şekiller yapıştırarak farklı bir şey yapmıştım. Bu sefer Montessori’ye bağlı kaldım ve dansçı mobil seçtim. Köpük kartlardan kesip üstlerine holografik kağıt yapıştırdım.

Bu da benim yaptığım

Temel renkler mobili (12-14. hafta) Bu mobil ahşaptan yapılmış bebeğin kavramasını da stimüle eden bir mobil. Ben daha önce Fisher Price’ın bir mobilini almıştım. Şimdi orijinal mobilin benzerini amigurumiden yaptım. Ortalarına zil taktım.

Köpük kartlardan yaptığım bir diğer mobil

Asılabilen diğer mobiller (12. haftadan itibaren) Bebeğin kavramasını stimüle etmek için kurdele ucunda zil, ahşap daire, renkli kurdeleler kullanılabiliyor. Ben ahşap halka ve ahşap halkadan yaptığım dişlikleri astım. Daha önce ilk çocuğuma yaptığım zilli dişlikten de yine amigurumiden yapıp astım. Ayrıca büyük oğlumla yaptığımız bir rüya kapanı aktivitesi vardı. Onu da astım çok sevdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir