Kemal Atatürk atam değil diyenlere öneri

Yine internette fonlanmış olma olasılığı olan trolümsü bir grup var, diyorlar ki ‘Kemal Atatürk benim atam değil Fatih Sultan Mehmet benim atam.’ Bak şuradan bir uza git demek geliyor içimden en kibar tabirle ama Türk dizilerinde olduğu gibi mantık hatası bulduğum için yazmak istedim.

Aynı Tarihin Devamı

Şimdi Fatih Sultan Mehmet bir tarih değil mi? Hah şimdi 1400’lü yılların tarihinde nasıl Fatih Sultan Mehmet varsa aynı tarihin devamında aynı ülkede 1900’lü yıllarda Atatürk var. Fatih Sultan Mehmet olmasa Atatürk de olmazdı. Yani Atatürk Fatih Sultan Mehmet’in devamı oluyor. Birbirine zıt şeyler değiller yani.

Bu yazımda biraz bahsetmiştim. Her şey birbirine neden oluyor ve her tarihi olayı o döneme göre değerlendirmek lazım. Topraklar bu kadar genişlemese idaresi bu kadar zor olmazdı. Fatih kardeş katlinin getirmese hanedanda bu kadar entrika dönmez bu kadar kelle alınmazdı. Toplumda bu kadar tepki oluşmaz hanedan tükenme noktasına gelmezdi. Sonuç olarak kafes sistemi gelmez böylece ileride padişah olacak şehzadeler suikast korkularıyla kafeste sağlıksız yetişmezdi.

Fatih Sultan Mehmet Türkçü müydü de bu kadar örnek oluyor bize?

Hani Fatih Sultan Mehmet öyle pek Türkçü de değildi. Kendisi de Türk asıllı olmayan bir cariyeden doğma olmasının yanı sıra padişahların cariyelerle evlenme kuralını getirmiş ve bu durumu gelenek haline getirmişti. Hatta bu kuralı tek çiğneyen Genç Osman bir halk ayaklanması sırasında öldürülmüştü. Üstüne üstelik herkesin sultanı olmuş Yunanlıların da, Rumların da, Yahudilerin de sultanıyım söylemlerinde bulunmuştur. O dönem görülmemiş bir vizyon tabii. Ancak yine benzeri bir zihniyetle yönetime devşirme doldurmuş. Bunun sonucu hain de çıkmış ayrıca kenara iteklenen ve örselenen Türklerde tepki meydana gelmeye başlamış. Hatta bu zamanla ayaklanmalara, hür olma iradesi, meşrutiyet ve son olarak da cumhuriyete dönüşmüş.

Nasıl bir algı ve cehaletse her şey bir gecede oldu, her şey Kemal Atatürk tarafından icat edildi sanılması çok garip. Halbuki Atatürk kendinden önce gelmiş Osmanlı aydınlarından etkileniyor. Ortada birçok kişinin dahil olduğu aydınlanma ve değişim var. Bu durum Atatürk’ten önce yüzyıl ve hatta daha fazla sürmüş. Hep derim bu yobazlar nasıl 1453’ten direkt 1923’e atladık sanar hiç anlamam. Osmanlının da bir anayasası bir meclisi vardı. Ve hiçbir zaman tek adam rejimi yoktu. Sadrazam vardı şeyhülislam vardı. Ne bileyim valide sultan vardı. Yani öyle sosyal medyada oluşan algı gerçek tarihi yansıtmıyor. Bu yazımda bahsetmiştim.

Fatih Sultan Mehmet ile Kemal Atatürk Çok mu Farklı?

Fatih Sultan Mehmet çağ açıyor bir çağ kapatıyor. Ancak Atatürk de kendinden sonra özgürlük mücadelesi verip vatanını kurtaran diğer liderlere ilham oluyor. Bugün daha ağır bir sömürge sistemi yoksa Dünyada Atatürk’ün etkisi büyük.

Ayrıca Fatih Sultan Mehmet kişilik olarak Atatürk’ten çok farklı değil. O dönemin laik anlayışa sahip liderlerinden biriymiş. Her dini özgür bırakmış. Kendisi de her dini öğrenmiş, kitabını okumuş, çeviri yaptırmış. (Atatürk’ün Kuran ve hadis kitabı çevirisi yaptırdığından nedense bahsetmek istemezler) Bilime meraklıymış. Kendisi de mühendis gibi adammış. Dahiymiş. Neredeyse icatlar yapmış. Atatürk gibi pek çok dil biliyormuş. Parlak, aydın bir adammış. Atatürk gibi o dönemin yobazları tarafından sevilmemiş. Hatta ölümü bile şüpheli. Suikasta bile kurban gittiğini söyleyen kaynaklar var.

Size bir ispat daha. Şüpheli ölümünden sonra her ne kadar kendisi Şehzade Cem’i istese de entirikalar aracılığıyla tahta 2. Bayezid geçiyor. O da tersine yobaz biri. Ya da babasından sonra oluşan tepkilerle kendini yobaz göstermek durumunda kalıyor. Yıllar süren saltanatı sönük ve başarısız geçiyor. 

Mantık Hatası

Şimdi kısaca Fatih Sultan Mehmet’ten bahsettiysek yine şu yukarıdaki söylemin mantık dışılığına dönelim. Dediğim gibi tarih bir süreç ve Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet’in devamı. Fatih Sultan Mehmet olmasaydı Kemal Atatürk de olmazdı. Hani şu an yaşayan bir Türk’ün hem Atatürk atası oluyor hem de Fatih Sultan Mehmet atası oluyor. Eğer Atatürk atam değil Fatih Sultan Mehmet atam diyorsa zaman makinesiyle Atatürk’ün henüz doğmadığı yıllara gitmesi gerekiyor ki dediği doğru olsun. Ama zaman makinesi için de yine biraz futuristik olmak gerekiyor. Yobazlıkla olmaz. Yani çıkar yolu yok. Söylem mantık dışı.

Bir Tık Mantıklı Bir Alternatif (Eger Türk Değilseniz)

Ha şöyle diyenler bir miktar daha mantıklı. “Atatürk benim atam değil. Hz. Muhammed benim atam.” Bu söz kişi Türk değilse Arapsa pek tabii doğru oluyor. Ama genelde bu kişiler bir de Türk olduğunu iddia ediyor. Zaten Araplar dahi bu kişiler kadar Arapçılık yapmıyor. O kadar şaşıyorum ki. Ben baya baya Atatürkçü halimle onlardan daha çok Arapça biliyorum ve Arap kültürüne çok daha hakimim. Yani gerçekten bu mantıklarla nasıl yaşıyorlar bu hayatı anlamıyorum. Yani arkadaşım her şey para mı ya? Beyniniz yanmıyor mu? Şu enerjiyi başka şeye harcasanız yemin ederim başka yerden şerefinizle daha fazla para kazanırsınız.

Ama…

Şimdi bir de şu durum var. Arkadaşım gelin o zaman Arabistan’a diyorum. Yok efendim yılbaşı kutlanıyormuş. Kadınlar zannedildiği kadar ezilmiyormuş. Üniversite, master yapıyorlarmış. Dil biliyorlarmış falan fıstık diyorlar ki ‘onlar da müslüman değil.’ Aferin en müslüman sizsiniz. En müko şirk sizden çıkıyor. Bravo. (Sadece Afganistan, Yemen ve Filistin müslüman dedi biri. Bahsettikleri Afganistan ve Yemen’le uyuyor biraz da Filistinlilerden de haberi yok. Onlar da gayet çağdaş yaşıyor.) ( ha bir de bunlari diyip neden Afganistan’a, Yemen’e gitmezler onu da anlamam. Filistin’e savaşa gidenler de Deniz Gezmiş gibi yine solcular. Vallahi ne garip milletiz hakikaten)

En mantıklı öneri

Neyse önerime geçeyim. Kısaca söylenmesi gereken ‘benim atam Atatürk değil Fatih Sultan Mehmet.’ değil. Yoksa zaman makineli farklı bir gerçekliğe geçmek gerekiyor. ‘benim atam Atatürk değil Hz. Muhammed.’ Türk olduğunuzu da iddia ediyorsanız şu şartla mantıklı: yularıda dediğim gibi Araplar da 21. Yüzyılı yakaladığı için ben çölde yaşama tavsiyesi veriyorum. Çok hoş bir göçebe, çadır kültürleri var. Yemek kültürleri çok iyi. İklim olarak bize elbette uygun değil ama birkaç jenerasyonda adapte olursunuz. Sabah çok sıcak gece soğuk. Rüzgar biraz sıkıntı olabiliyor çölde. Kum çok kaçıyor o sıcaktan daha zor ama dediğim gibi insan bu adapte oluyor. Halı kullanmayabiliyorlar. Kum her yerde. Çadırdan dışarı çıkıyorsun develeri otlamaya çıkarıyorsun. Ot değil de işte çalı yiyorlar. Bir miktar sürüngen problemi yok değil. Bakın kötü demiyorum ama kolay da demiyorum. Ve tabi ki o elindeki laptoptur, akıllı telefondur bırakman gerekiyor dostum. Yani bana göre ortaya attığın şey anca böyle mantığa oturuyor.

Hadi bakalım bırak o telefonu elinden hadi uza.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir