Ahşap Orman Hayvanları Yapımı

Waldorf yaklaşımında daha çok ahşaptan yapılma, çok ayrıntı içermeyen, çocuğun hayal gücünü çalıştırmasına izin veren, açık uçlu oyuncaklar kullanıldığından daha önce bahsetmiştim. Bunlardan biri de ahşap hayvancıklar. Her türlü hayvancık oyuncakları kullanılıyor. Biz en popüleri olan orman hayvanlarını yapmaya karar verdik. Biraz alet edavat gerektiriyor ama biraz el beceriniz varsa evde de yapılabilir.

Malzemeler

18-25mm kalınlığında ahşap plaka

Karbon kağıdı

Dekupaj testere

Gravür seti

Akrilik boya

Su bazlı ahşap verniği

Mengene seti

Yapılışı:

Önce hayvanları iki boyutlu olarak bir kağıda çiziyoruz. Bunun için internetten direkt kalıp bulursanız da çıkarabilirsiniz. Biz orijinal hayvan resimleri alıp biraz kendimize göre değiştirerek yeniden çizdik. Hatların çok keskin ve ayrıntılı olmamasına dikkat ettik. Sonra photoshoptan istenildiği gibi ölçeklendirilip bir kağıda çıkarılabilir.

Sonra bir karbon kağıdıyla ahşap plakaya geçirdik kalıplarımızı, ahşap plakayı mengeneyle tutturduk ve elektrikli dekupaj testereyle kabaca kestik.

Sonra gravür setinin zımparası ve spiraliyle ayrıntılarına girip kenar ve köşeleri yumuşattık. Bazen manuel oyma setiyle de ayrıntılarını yaptık. Elektrikli testere ve gravür setini kullanırken mutlaka koruyucu eldiven ve gözlüğümüzü kullandık.

Hayvancıklar bitince suda yıkadık. Sonra akrilik boyayla tek kat boyadık. Sonra su bazlı vernikle vernikledik. Ve en son gravür setinin parlatıcısıyla üstünden geçtik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir