Tayland Tatlıları

Bugün başka bir enteresanlık olarak dünyanın en iyi mutfaklarından kabul edilen Tayland’ın tatlılarından bahsedeceğim.

Aslında birkaç farklı malzemesi var. Onları karıştırarak yapıyorlar. Ben de yazıyorum ama bu malzemeleri Türkiye’de bulmak mümkün mü, mümkünse de çok pahalı mıdır bilmiyorum.
Uluslararası ticaretin gelişmesiyle bu tarz farklı malzemeleri diğer ülkelerin market raflarında bulmak mümkünken Türkiye’de büyüyen cari açıktan dolayı haklı olarak gelse de aşırı vergi yükü altında geliyor. O yüzden talep az olunca da bir süre sonra bulmak imkansız hale geliyor. Ben yine bulabilenler ya da yurt dışında yaşayanlar için yazayım.

Tayland tatlıları genellikle hafif ve çok basit. Genel olarak kullandıkları malzemeler hindistan cevizi sütü, süt, taze hindistan cevizi rendesi ya da parçaları, hindistan cevizi jölesi, başka tür meyve jöleleri, puding, süt mısırı, kuru yemişler, tapiaco ve mango, jack fruit gibi meyveler. Bunları direkt karıştırıp kaseye dökerek elde ediyorlar. Siz de kendinizce bunları karıştırıp kendi Tayland tatlınızı yapabilirsiniz. İçine istediğiniz kadar şeker ya da şurup koyabilirsiniz. Hazır meyve suyu karıştırmak da çok pratik olabilir. Bu arada ben hiç jack fruit kullanmadım çünkü çok kötü kokuyor. Şimdi biraz bizim pek bilmediğimiz tapiaco’dan bahsedeceğim.

Tapiaco nedir?

Tapiaco bir çeşit kök bitki. Dışardan tatlı patatese benziyor. Bu bitkiden nişasta elde ediyorlar ve bu nişasta pişince saydam, sert sakız gibi bir şey oluyor. Pek çok yerde bu nişastadan yapılan inci denilen yuvarlaklardan satılıyor. Bunları kendisi yapan da var. Yaparken içine kakao karıştıran da var. Bu incileri aldıktan sonra çok uzun süre haşlamak gerekiyor. Tamamen saydamlaşana kadar ve ortasında hiç sertlik kalmayana kadar bol suyla pişirmek lazım. Sürekli karıştırmanız lazım çünkü çok yapışkan. Sürekli birbirlerinden ayırmanız lazım. Tamamen pişince de soğuk suya atmanız gerekiyor. Son ürüne boba diyorlar ve tatlı haricinde buzlu kahve ve buzlu çaya da koyabiliyorlar.

Bir de su kestanesi denilen tatsız bir meyveleri var. Ona genellikle kırmızı gıda boyası ekliyorlar ancak ben boya eklemedim. Onu da küçük parçalara ayırdıktan sonra tapiaco nişastasına buluyorlar. Yalnız bu işlem de uzun sürüyor (bu Tayland tatlıları içerik olarak basit ama tapiaconun işlemleri biraz zaman istiyor.) Su kestanelerini tapiaco nişastasına buladıktan sonra biraz bekleyip tekrar nişastaya bulamanız gerekiyor ki iyice yesin. Bu işlemi en az üç kere tekrarlamak gerekiyor. Sonra yine haşlanıyor. İnciler kadar uzun süre haşlamak gerekmiyor ama yine çok yapıştığı için dikkat etmek gerekiyor. Aşağıya kendi yaptığım hindistan cevizli ve mangolu tapiaco su kestanesi tatlısının resmini bırakıyorum. Evet biraz kendim salladım.

Yenice bir tayland tatlısı daha yaptım. Bizim sütlaca çok benziyor aslında. Yapışkan tatlı pirinci haşlayıp hindistan cevizi sütüyle karıştırdım. Üstüne mango ya da başka meyveler doğranabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir