Cilt Bakımı İçin Evde Kullanılan Malzemeler

Bu yazımda cilt bakımımda kullandığım bitkisel yağlar, asit ve vitaminlerden bahsedeceğim. Çok ayrıntılı karışımlar hazırlamıyorum. İçinde çok malzeme olunca hem kafam karışıyor hem de hazırlaması daha zor oluyor. İşte benim evde karışımlar için kullandıklarım:

Karite yağı: Shea butter olarak da geçen bu yağ nemlendirme özelliği en fazla olan yağmış. Ben daha çok yüzümde kullanıyorum. Bunu hem gündüz kremi hem de gece kremi olarak tek başına bile nemlendirmek için yeterli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca göz altı nemlendiricisi olarak gayet iyi bir seçenek.

Hindistan cevizi yağı: Bu da piyasada sıvı halde satılabiliyor. Orijinalinde hava çok sıcak değilse katı halde bir yağ. Hindistan cevizi yağını hem yüzüme hem de saçıma uyguluyorum. Ancak yüze uygulamalarda kullanıldıktan sonra yüzün yıkanması öneriliyor. Yüzde kalması zararlı olabiliyormuş. Bu şekilde temizleme yağı olarak kullanılabilir. Ben temizleme jeli ya da peelingden önce temizleme yağı kullanmayı seviyorum hem yaptıysam makyajımı çıkarıyorum hem de bence yüzü daha pürüzsüz yapıyor.

Argan Yağı: Argan yağını da hem saçıma hem yüzüme uyguluyorum. Piyasada orijinali biraz pahalı.

Lavanta yağı: Bu yağ hem cilt hem saç için faydalı. Ayrıca güzel kokusuyla cezbediyor. Diğer yağları yemek kaşığıyla koyuyuyorsam lavanta yağını çay kaşığıyla koyuyorum karışımlara.

Çay ağacı yağı: Bu bitki doğal kortizon olarak biliniyor. Yani dermatit, egzema gibi problemlere şifa olarak biliniyor. Bende de seboreik dermatit olduğu için saça, yüze ve yaptığım sabunlara koyuyorum. Lavanta yağında olduğu gibi çay kaşığıyla koyuyorum karışımlara.

Hyalüronik Asit: İşte anti- aging ve kırışıklara engel olan son dönem çok popüler olan madde. Ben bunu serum olarak kullanıyorum. Tozu ve serumu satılıyor.

C Vitamini: Cildi aydınlatan, ton eşitleyen ve kırışıkları önleyen bir vitamin. Toz halinde ya da serum halinde satılıyor. Ben doa kozmetikten hyalüronik asit ve c vitaminin beraber olduğu bir serum aldım.

Kollajen: Sıkılaştıran en önemli madde. Özellikle doğum sonrası çatlaklar için kullanılabilir. Ben Lr markasının bir kollajen ürününü aldım.

Badem Yağı: Saç ve kirpik bakımı için faydalı bir yağ. Cilde de faydalıymış ama ben sadece saça uyguluyorum.

Hint Yağı: Kirpik bakımı için önerilen en önemli yağ.

Macademia Yağı: Bu yağ insan cildine en uygun yağ olduğu için cilde çok öneriliyor. Bir diğer adı cadı fındığı olan bu yağı doğal sirke ve suyla karıştırılarak yapılan tonik de çok öneriliyor.

Aloe Vera: Jel kıvamında olan bu doğal içerik de çok öneriliyor. Duş jeli, temizleme jeli ve yüz maskesi gibi şeylere kullanılabiliyor.

B5 vitamini: Belki daha önce de duymuşsunuzdur bu vitamin saçlar için çok faydalı. Bu vitamini saç maskelerime ekliyorum.

E vitamini: Bu vitamin de aslında hem saça hem cilde faydalı. Makyaj malzemelerine ve dudak kremlerine ekleniyor. Ben saç maskelerine de ekliyorum.

Baobab yağı: Bu yağ içinde pek çok vitamin bulunduran anti aging bakım ürünlerine eklenen bir yağ. Hafif bir yağ olduğu için gündüz bakımında rahatlıkla kullanılabilir. Yüzü oldukça aydınlatıyor gerçekten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir