İyilik Dizisi 1. Sezon İncelemesi

Fox Tv’de yayınlanıp biten aslında bir Kore dizisi uyarlaması olan iyilik dizisi ni bir taraftan el işi yaparken izledim. Türk dizileri çok uzun olduğu için bir şey yapmadan izlemek büyük zaman kaybı.

İyilik Dizisi


İyilik Dizisi başrollerinden kötü kadın Damla’yı oynayan oyuncu, Zalim İstanbul’dan tanıdığımız biri. Ama bu kadar fark olur yani. Orada aptal ve iyi rolündeydi. Burada aptal ve kötü rolünde. Hatta burada Şeniz’den bile kötü. Diğer oyunculardan sıyrılmış ve dizinin başarılarından biri. Tarzı, makyajı inanılmaz oturmuş. Sinir krizleri, manyak rolünü çok iyi kotarmış.

Aynı Oyuncunun iki farklı dizideki halı.

Yazının devamı spoiler içerir.

İyilik mi Salaklık mı?

İyilik Dizisi iyilikten çok salaklık anlatıyor gibi. Her Türk dizisinde olduğu gibi bir holding var. Bu sefer zengin olan kadın. Bu iş hoşuma gitse de çok büyük salaklıklar yaptıkları için holding sahibi kadın olursa böyle batar ya da birileri çöker mi demeye çalışmışlar diye düşünmedim değil. Neyse Neslihan ve annesi Argun holdingin sahibi. Argun holding Yasak Elma’daki Halat’ın holdingi değil miydi ya? Neyse aynı kanal olunca sorun olmamış. Yasak Elma izlediğimi de açık ettim. Ama bir sezon sadece. Neyse bu Neslihan’ın kocası Murat içgüveysi olduğuna bakmayıp gül gibi eski manken olan karısını Damla adlı eskiden kenar mahalle gülü olup sonradan kapatması olan kızla aldatıyor hem de iki yıldır.

İkinci Kadınlık Krizi

İyilik Dizisi bundan sonraki kısmı evli erkekle birlikteysen her zaman ikinci kadın olarak kalırsın, hiçbir erkek evini dağıtmak istemez temalı. Damla bakıyor Murat karısıyla çok mutlu mesut bir hayat yaşıyor sonra bir şey planlıyor. Önce instagram üzerinden bulup Neslihan’ın gittiği spaya gidiyor. Sonra kadın havuzdayken suyuna müshil koyuyor. Dur bir dakika, müshil değil bayıltıcı bir şeymiş. Kadın saunaya girince orada bayılıyor orada ölüyor diye düşündüm. Dedim o zaman ilk bölümde biter. Yok öyle değilmiş kadın tam fenalaşacakken Damla içeri girip Neslihan’ı kurtarıyor ve hastaneye götürüyor. Ama nasıl bir vahiy ki kadın müshilli pardon ilaçlı suyunu içecek de sonra saunaya girecek de saunada da kimse olmadığı için durumu sadece Damla kontrol edecek. Üç ayrı şeyin denk gelmesiyle işleyecek plan. Ama tabii bizim senaryomuzda oluyor.

Neyse böylelikle Neslihan ve Damla arkadaş oluyor. Murat bunu fark edince Damla’ya tekmeyi çekiyor. Sakın aileme girme senin için ailemi tehlikeye atmam diyor. Damla sinirleniyor. Google’dan bulduğu kadarıyla Neslihan’ın kardeşi evli bir erkekle birlikte olup sonra intihar edip ölmüş. Tesadüfün de böylesi. Murat’tan tekmeyi yiyen Damla zaten iyice deliriyor. İntihar süsü verip Neslihan’a kendini acındırıyor ve Neslihan’ın müştemilatına yerleşiyor. Tabii müştemilatsız Türk dizisi olmaz. Dizinin bundan sonraki bölümleri Neslihan, Damla’yla Murat’ı ha yakaladı ha yakalayacak derken izleyici de bu Neslihan ne salak kadın diyor. Ama emin olun salaklıklar buralarda henüz çok değil.

Yuva Yıkanın Yuvası Olmaz

İyilik Dizisi bundan sonraki kısmı yuva yıkanın yuvası olmaz temalı. En sonunda Neslihan Murat’ı Damla’yla görüyor. Murat da madem evliliğini tehlikeye atmak istemiyordu neden Neslihan’ın burnunun dibinde hala Damla’yla oluyordu acaba? Zaten Damla’nın da amacı Neslihan fark etsin. Murat da salak gibi iki memecikin peşine düşüp her şeyi mahvediyor. Burada klasik neandertal erkeğini anlatmışlar. Neyse sonra zaten Damla hamile bu da klasiktir. Damla Neslihan’ın arabasına biniyor ve tam ben Murat’ın çocuğuna hamileyim dediğinde geliyor bir kamyon bunlara çarpıyor böylelikle hastanelik oluyorlar sonra da Damla çocuğu düşürüyor. Murat da Damla’ya tekrar tekmeyi basıyor.

Zenginseniz Neden Güvenlik Yok?

Dizinin bundan sonraki kısmı her eve bir güvenlik lazım hele zenginsen güvenlikli ev olmazsa olmaz temalı. Neslihan bu adamı boşayayım ama çocuklar ne olacak diye düşünürken Damla elini kolunu sallayarak eve geliyor ve bağırıp çağırıyor, olay çıkarıyor. Kadına bir tekmeyi basamıyorlar. Kafasına göre evde olay çıkararak takılıyor. Burada güvenliğin önemini fark ediyoruz. Sonuçta evine istemediğin biri nasıl elini kolunu sallayarak girebilir? Hayır güvenliğin yoksa bile nasıl girebiliyor burası anlaşılır değil sanırım senarist bir çeşit deney senaryo yapıyor ya da diziyi kimse izlemiyor nasılsa diyip saçmalıyor. Her şeyi geçtim sen holding sahibi değil misin? Evinin önünde neden güvenlik yok?

Bu Senaryoyla Dizi Nasıl Devam Eder?

Dizinin bundan sonraki kısmını senarist pek düşünememiş galiba zaten her dizi bir iki bölüm gidiyor bundan sonrasını bu senaryoyla göremem demiş olmalı ki burası çok saçma. Neslihan Murat’ı affediyor ancak Damla Neslihan’a hala aşık olan eski sevgilisi ve dizideki herkesin psikiyatri doktoru olan yakışıklı Koray’ın da yönlendirmesiyle Neslihan’ın kardeşiyle çıkmaya başlıyor. Koray sözde akıllı yani nasıl bir plan bu? Ne yaparsan yap ne olur ki? Kardeşi gelir bu benim nişanlım der. Neslihan da bu benim kocamın metresiydi der ilişki biter değil mi? Mantıklı bir plan mı şimdi bu? Bir ayda evlilik kararı alıyorlar. Nişanlım diye Neslihan’a tanıştırmaya gidince dedim ki her şeyi anlatmaz durumu saklarsa izlemeyeceğim. Böyle salaklık olmaz dedim. Dediğim de oldu. Bunu sakladı Damla’yı da kabullendi derken ben de diziyi kapattım.

Sonraki bölüme atladığımda artık nişan daveti vardı. Bunların babası ortaya çıkınca anneleri Perihan Savaş pardon Şahika fenalaştı. Hani buralar ne alaka çok gerekli detaylar mıydı bilemedim. Ama sonra yine Murat’la Damla öpüşüyor. Koray da bunları videoya çekiyor. Neslihan artık Murat’tan komple vazgeçiyor Neslihan’ın kardeşi de arada kaynıyor. Hatta Neslihan arada araba falan parçalıyor. Zaten bütün ev araba Neslihan’ı değil mi? Orada kimin arabasını parçalıyor anlamadım. Damla Neslihan’ın kardeşiyle birlikteydi ne ara yine Murat’a döndü derken meğer plan klasik kıskandırma planıymış. Böyle bir klişeyle birlikte Neslihan Murat ilişkisi resmi olarak bitiyor.

Araba senin değil mi Neslihan?

Böyle Gazetecilik mi Olur?

Bundan sonra senarist acilen bir şey sokuşturmuş. Meğerse Damla o arada hastanenin temizlikçisini ajan olarak tutmuş. Ama neden ne alaka nasıl böyle bir anda bunu düşünmüş o belli değil ama dizide bir anda ortaya çıkıyor. Acaba birden fazla senarist var da anlaşamıyorlar mı anlamadım. Sonra Koray’la Neslihan’ın fotoğraflarını tanıdığı bir gazeteciye veriyor. Gazeteciyle de araları çok iyi galiba çünkü gazeteci rahat rahat yalan haber yapıyor. Sonuçta fotoğraf yatakta yakalanmış bir fotoğraf değil. Kurguluyorlar. Editörleri de yok şansına galiba hadi yazar bir hata yaptı editör de ‘dur arkadaşım yalan haber sıkıntı çıkarır bir de bu adamlar zengin. Dava açar gazeteyi bile kapattırırlar’ demiyor. Bunlar da iyilik ayağına salaklık yaptıkları için yalan haberin peşine düşmüyorlar. Gariptir ki demek bilip yalan haber yapmışlar. Sonra Neslihan’ın gıcık kızı arıza yapıyor falan. Zaten o da değişik bir kız. Annesine inanmıyor falan.

Sahte Avukat Krizi

Dizinin bundan sonraki kısmı zenginsen iyi avukat tutmalısın temalı. Burada aslında bir Türkiye gerçeğini görüyoruz. Adamlar yine ucuza kaçmak için sahte avukat tutmuş demek ki. Daha önce güvenlik masrafından da kaçmışlardı. Neyse. Neslihan boşanmaya karar verince tabii içgüveysi kadrosundan şirkete aldıkları Murat’ı nasıl kovabilirim diye avukata soruyor. Avukat ya sahte olduğu için ya da Neslihan böyle bir soru sorduğu için kendiyle dalga geçtiğini düşündüğünden Neslihan’ı trollüyor. Ve diyor ki ‘işten çıkaramazsınız, kendi bırakabilir ancak’ Hayır senarist başka ülkeden sesleniyor galiba. Türkiye’de çektirnameyi eline verir çıkarır geçersin. Başka ülkede olsa en fazla tazminat verir gönderirsin yani işten çıkaramazsın ne demek?

Neyse holdingde çalışmaya devam eden Murat sahte belgeler düzenleyip Şahika’nın başını yakıyor. Şahika göz altına alınıyor. Tabii avukatlar sahte olduğu için sahte belge gibi basit şeyleri çözemiyorlar. Murat sonra holdinge bağlı fabrikalarda sahte grev başlatıyor. Sonra da grevleri bastıracağım diye sefere çıkıyorum adı altında Damla’yla yat turuna çıkıyorlar. Çıkmadan önce de Neslihan’la Murat’ın küçük kızı Murat’la Damla’yı öpüşürken görüyor. Her şeye vızırtı yapan kız bu sefer dut yemiş bülbüle dönüyor ve Murat yat turunda yediği önünde yemediği arkasında keyif çatarken, Neslihan terapist terapist dolaşıyor. Sonunda Murat yalan haberi Damla’nın yaydığını öğrenince Damla’dan ayrılıyor. Bu arada şimdi aklıma geldi. Yalan haber peşine düşmemeleri de avukat tasarrufundan kaynaklanmış olabilir. Aslında dizi zengin trajedisi anlatıyor.

Murat beyler keyif çatıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir