Evde Platin Saç

Geçen yazımda evde oryalsiz sarı saç yapmayı anlatmıştım. Bu yazımda da ‘oryal kullanmakta sorun yok ben daha açık renk bir saç rengi istiyorum’ diyenler için daha profesyonel ürünlerle nasıl platin saç yapılacağını anlatacağım.

Evde saçı açmak

Evde böyle bir işe kalkışılacaksa bence en önemlisi saçı yakmamak, yıpratmamak. Gerçi oryalle yıpranmaması pek mümkün değil. En az zararla diyelim.

Öncelikle ben saçıma direkt oryal uygulamadım. Önceki yazımdaki gibi kademeli olarak saçımı koyu sarıya çevirdim. Önce geçen yazımda bahsettiğim hazır set ürünlerle denedim ve başarılı oldu. Fakat sonra orijinal siyah saçıma daha profesyonel ürünlerle denedim ve aynı şekilde üç seferde saçımı güzel bir koyu sarıya çevirmeyi başardım. Boyayı aylık uyguladım. Yani saçımı koyu sarıya çevirmem 3ay sürdü. Ben Schwarzkopf ürünleri kullandım.

Kullandığım ürün Schwarzkopf igoranın 12.11 gümüş renk boyası. Ayrıca 30 volluk oksidanını kullandım. Bu boyaya oksidanı 2:1 ölçülerde uygulamak gerekiyor. Ayrıca ben boyanın içine yine igoranın 0.22 mor boyasında az bir miktar koydum. Çünkü benim saçım açılınca turuncuya dönüyor. 0.22’yi mutlaka öneririm saçın tonunu çok güzel yapıyor.

Ben önce böyle bir şey yaptım. Çünkü oryalle bile saçım genellikle turuncu oluyor. Bu şekilde 4ay sürdü ama en son oryali uyguladığımda saçım tam bir sarı oldu ve turunculuk derdi çekmedim. Kullandığım oryal:

Oryali 20-25dakika tuttum. Oryal uygulamadan önce de saçıma hindistan cevizi yağı uygulamıştım. Oryalden sonra hemen saçıma bakım yaptım ve ertesi gün yine 12.11i uyguladım. Ama farklı olarak normalde 40dakika bekliyorsam bu sefer 20-25dakika beklettim.

Saçı platin yapmak ve rengi korumak

Saçı sarıya çevirdikten sonra platin için belki bir sefer daha yukarıda bahsettiğim tarifi uygulamak gerekebilir yani belki bir ay daha geçmesi gerekebilir ama bu saçın doğal rengine bağlı. Platin rengi korumak için her hafta mor şampuan kullanmak lazım. Yoksa hızlıca koyu sarı ya da turunculaşma başlıyor. Nasıl oluyor pek de anlamadım aslında ama cidden rengi korumak için çaba gerekiyor. Mor şampuan için tavsiyem Elseve’in mor şampuanı. Fiyatı da uygun ayrıca. Daha etkili bir kullanım için saçınız kuruyken boya gibi uygulayıp saçınızda bir süre bekletmeniz. Ancak bu şekilde çok şampuan gidiyor.

Gümüş rengi saç için

Son dönemlerde popüler olan silver saç rengini de saçınızı platine kadar açtıktan sonra elde edebilirsiniz. Bunun için ben Manic Panic markasının mor rengini alıp beyaz saç kremiyle karıştırdım. Yalnız bu renk bende bu ürünlerle inanılmaz bir hızla aktı.

Açılmış saçın bakımı

Sarı saç kullanmanın zorluklarından biri de saça o kadar kimyasal uyguladıktan sonra bakım yapmak zorunda olmak. Keratin bakımları çok ünlü. Ben en popüler kertin bakımlarını da denedim ama en etkili olan ürün fibreblex oldu. Bunun olaplexi de varmış ama fibreblex fiyat olarak uygundu. Hem de yine Shwarzkopf’un ürünü olduğu için güvendim. Bir diğer çok işe yarayan bakım hindistan cevizi yağı avokado yağı karışımı oldu.

Onun dışında şu anki şampuan, saç kremim, saç yağım hepsi keratinli. Ancak ben şu an başka bir ülkeye taşındım. Çok uygun fiyata keratinli ürünler bulmak mümkün burada. Türkiye’de keratin içeren ürünleri Watson, Gratis gibi yerlerden bulmak mümkündü ancak çok pahalıydı. Benim en çok kullandığım ürünlerden biri hindistan cevizi yağı. Saçta yağlı his bırakmaması için saçı yıkadıktan sonra ıslakken uygulayıp öyle kurutuyorum. Bu şekilde daha az ürün gidiyor. Ayrıca Türkiye’deyken Loreal’in çiçek yağlarını kullanıyordum. Bunu özellikle saçım kuruyken elektriklenmelere karşı kullanıyordum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir