Hamilelikte göbek fıtığı

Hamilelikte göbek fıtığı bağırsak ve çevredeki dokuların göbek deliğindeki fasyanın yırtılması sonucu göbek deliğine doğru fıtıklaşmasıyla oluşan rahatsızlıktır. 1 Deliğe giren dokuların dolaşımsız kalması yani boğulması tehlikeli olabilir. Ayrıca hamilelikte de rastlanan rahatsızlıktan biridir. Bu hamilelik esnasında oluşabilir. Hamilelikten hemen sonra görülebilir. Bir önceki hamileliğinizden kalmış olabilir. Normal doğum esnasında oluşabilir. Eğer doğumdan önce fıtığınız varsa doktor sezaryen önerebiliyor. Bu sizin için normal doğumdan bir miktar daha az riskli olsa da yine de riskli çünkü zaten yırtılmış olan doku kesilip dikilerek daha fazla gerilecek. Ancak normal doğuma engel olursa en azından bebek sağlığını tehlikeye atmıyor. Bu rahatsızlıkta hamileliğinizde ameliyat olamıyorsunuz. Sezaryenle birleştiremiyorsunuz çünkü göbek fıtığı ameliyatı için genel anestezi gerekiyor. Sezaryeni genel anesteziyle yaparsanız da genelde genel cerrah sezaryenle birlikte ameliyatı önermiyor. Zaten göbek fıtığı yamasının tutması için ilk altı ay dikkat etmeniz gerekiyor o da bebekle zor.

Hamilelikte göbek fıtığı kabusunuz oomasın. Bundan korunmak için hamilelikte ve hamilelikten sonra ilk altı ay dikkat etmek ağır kaldırmamak gerekiyor. Bu da fiziksel bir işiniz varsa ve evde size yardım eden biri yoksa bir miktar zor.

Knesiolojik bant kas ve fasciaları dışarıdan fiziksel olarak destekleyen bir bant. Alerjik olmayan bu bant ayrıca üstüne yapıştığı dokulardaki dolaşımı arttırıp kasları kuvvetlendiriyor. İşte bu bant göbek fıtığında bir destek oluyor ve en azından ağrıyı azaltıyor.

Knesiolojik bantı kendi kendinize uygulaması kolay değil çünkü amaca ve bölgeye göre farklı tekniklerle uygulanıyor. Göbek fıtığı için yapılan uygulamanın videosunu aşağıya bırakıyorum. Hamileyken uygulamanızda hiçbir sakınca yok.

8 thoughts on “Hamilelikte göbek fıtığı

 • Aralık 12, 2023 tarihinde, saat 1:52 pm
  Permalink

  verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Aralık 12, 2023 tarihinde, saat 3:36 pm
  Permalink

  verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Aralık 12, 2023 tarihinde, saat 5:21 pm
  Permalink

  detaylı bir bilgilendirme olmuş fayda gördüm teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Aralık 12, 2023 tarihinde, saat 5:56 pm
  Permalink

  detaylı bir makale olmuş epey faydasını göreceğimi düşünüyorum teşekkürler

  Yanıtla
 • Aralık 17, 2023 tarihinde, saat 5:18 pm
  Permalink

  Detaylı bir makale olmuş. Baştan sona okudum ve karşılaşmış olduğum için de mutluyum. Teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir