Venezuela Örneği

Herkes Venezuela krizinde paralardan sepet yapıldığı görüntüleri hatırlar. Venezüela battığında kur aşırı düşmüş para pul olmuştu. Ekonomiyle ilgili fikri olmayıp kendini ekonomist ilan edenlerden ziyade yine temsili demokrasiyi sorguladım. 

Çok benzer bir tablo orada da hazine boşaltılıp yandaşlara dağıtılıyor. İhtiyat akçesi birikim olarak kalmayınca kur düşüyor. Belli bir yerden sonra da geri dönüşmez bir yola giriliyor. Durum sabit de kalmıyor. Son hızda kötüleşmeye devam ediyor. Hayır insan bir şey başına gelince sadece kendi başına geldi sanıyor ama diğerleri de çok benzer senaryolar yaşıyor. Bence patern aynı.

Siyasilerin halkı umursadığı yok. Onların tek amacı hazineye kavuşup yemek. Bir de şimdi seçilmeyi garanti altına almak için hazineyi yandaşlarla paylaşınca tam takır bırakma çıktı. İdeoloji mi dediniz? Sadece rol yapıyorlar. Kısaca siyaset birilerinin sizin paranızı yemesi için var olan koca bir yalan. O yüzden temsili demokrasiden tam demokrasiye geçilmesi, halkın da çok iyi eğitilmesi gerekiyor. Yoksa halklar ızdırap çekmeye devam edecek.

Yalnız Venezuela ‘nın insaflı bir iki yanından da bahsetmek istiyorum. Birincisi onların petrol gelirleri varken bizde o da yok. İkincisi Venezuela ‘da halka ucuz benzin dağıtıldı. Bu da serbest piyasayı etkileyip hazineyi boşaltan sebeplerdenmiş. Bizde o kadar halkı düşünen yok. Ne var ne yoksa halk fatura ödesin. Bizde ki ekonomi kurtarma metodu yabancıya toprak satmak, yurtdışından kontrolsüz mülteci almak, bütün sektörleri mahvedip suçu diplomalılara atıp halkı kışkırtarak beyin göçünü hızlandırmak. Onun dışında algı Venezuela ‘yla ortak suçu dıj güçlere at.

benzeri yazılarım:

link

link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir