Afganistan örneği

Bugün tarihte bambaşka bir yöne sürüklenen Afganistan örneği konusundan bahsetmek istiyorum. Geçenlerde Hippie Trail’i araştırırken denk geldi. Afganistan’da pek çok durağı varmış. Ancak şu an kimse Afganistan’ın içine girmeyi bırak yakınından geçmek istemiyor. Aslında çok güzel bir tarihi ve kültürü varmış. Bir de enteresan bir dev buda heykeli varmış. Turist çeken Unesco mirası listesine giren bir tarihi esermiş. Ancak kendi vatandaşları kendi elleriyle bu turizm gelir kaynağını yıkarak ülkenin ekonomisinin ayağına sıkmışlar.

Biraz daha araştırdım. Bazı yöneticiler köylere, kasabalara hizmet götürmeye çalışmış ancak bizdeki köy enstitüleri örneğinde olduğu gibi bu tarz ülkeyi geliştirici hizmetler toprak ağalarının çıkarlarına ters düştüğü için halkı kışkırtıp hizmete engel olmuşlar. Yapılan altyapılar da halk tarafından yıkılmış.

Afganistan aslında farklı bir yöne savrulmuş. Cünkü uzun yıllar öncesinden modernleşen ve kadın haklarının olduğu bir ülkeymiş. Hippielerin de uğrak yeriymiş. Zamanında gidenler o dönem çok güzel bir ülke olduğunu söylüyorlar.

Sonrasında Sovyetler tarafından işgal edilen Afganistan bir daha hiç gün yüzü görmemiş. O dönem sosyalizme karşı çıkan Taliban zamanla güçlenmiş. İlgili ve çok gerçekçi bir komplo teorisi de yeşil kuşak projesi. Eğer bu teori doğruysa Afganistan bu projenin ilk başlatıldığı ülke olabilir.


Çoğu Türkiye’nin de bu hale geleceğinden korktuğu için Afganistan tarihini merak ediyor. Elbette zamanında çok güçlü bir ülke olmamız ve Atatürk gibi bir şansımız olmasından dolayı ülkemiz böyle bir duruma sürüklenmedi. Umarım da sürüklenmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir