9. Ay Alışverişi

9. ay bizim için bir dönüm noktası daha oldu çünkü bu ay emeklemeye, destekli ayağa kalkıp yürümeye başladık. Bu dönemde daha çok kaba motor gelişimini desteklemek amaçlı alışverişler yaptık.

Bebeğimin ilk kaşığı: Bunu kullanamadık ya da ben anlamadım. Aynen gördüğünüz gibi bir şey olduğu için kaptan yemek alma konusunda yetersiz bir icat. Çocuk kendi çapında oynasın da deseniz ucu sivri olduğu için tehlikeli olabiliyor.

Avent alıştırma bardağı: İşte bu bizim için gerçekten yararlı oldu. Serinin önceki alıştırma suluklarıyla tutmayı öğrenmişti. Bununla birlikte ağzına dikmeyi böylelikle su bardağı kullanmayı öğrenmiş oldu. Yalnız öğrendikten sonra işlevsiz oluyor artık çocuğa düz bardak vermek gerekiyor. Ama aldığımız en işe yarar şeylerden biri oldu.

Basamak: Emeklerken elleriyle tırmanıp ayağa kalkması için, destekli ayağa kalktığında destekli yürümesi için çok faydalı oldu. Ben başlangıçta oyun alanına koydum. Şimdi elini yıkamak için lavaboya yetişmesi amacıyla banyoda kullanıyoruz.

Bebek güvenlik ürünleri: Çocuk hareketlenince alınması elzem olan ürünler. Özellikle alçak prizleriniz varsa mutlaka priz koruyucu almalısınız. Çok sert ve keskin köşeli mobilyalarınız varsa da köşe koruyucu alabilirsiniz. Minik parmaklar kısmasın diye kapı stopperi, çekmece ve dolap kilidi ayrıca klozet kapağı kilidi var çoğu güvenlik setlerinde. Yalnız benim aldığımın çift taraflı yapışkanları çok dandikti galiba. Çocuk kendi çıkardı. Sonra bantla sabitledim. Priz koruyucuları seyahatlerde her zaman yanımda taşıyorum desem yeridir.

Fisher price yürüteç: Klinikte de motor geriliği olan hastalarda eski tip yürüteçlerden çok bu tarz yürüteçleri öneriyoruz. Eski tip yürüteçler hem çocuğun bacaklarına yük vermesini önlüyor hem de yanlış basmaya yöneltebiliyor. Bu yürüteçler hem şarkı söylüyor hem de eğitici özelliği var. Benim aldığım kaplancığın üstü kapatılıp sonraki dönemlerde çocuğa araba da olabiliyor. Aslında aynı zamanda sallanma özelliği olan bir yürüteç almak istedim ama çok hoş bir ahşap sallanan at hediyesi alınca gerek kalmadı.

Puzzle: Daha önce bahsetmiştim. Aslında bu dönem daha çok basit şekilli ve renkli puzzle öneriliyor ama piyasada daha çok temalı puzzle var. O yüzden ben de daha çok kavranacak yerinin uygunluğuna dikkat ettim. O yüzden hayvanlar puzzle aldık. İnce kavramayı stimüle etti. Sonra daha basit şekiller içeren böcekler puzzle aldık.

Marakas seti: Ahşap marakas ve perküsyon oyuncak seti çocuğun ritm duyusu için faydalı.

Top sepeti: Aslında bunu da hediye aldık ama önereceğim bir şey. Hem fiyatı uygun hem eğlenceli. Bol bol top atma oyunları oynayabilirsiniz. Renklere göre gruplayabilirsiniz, park yatağa yığıp top havuzu yapabilirsiniz.

Fisher price eğitici araba: Bu da bir yürüme yardımcısı ama destekli yürüme bu oyuncakla pek mümkün değil. Daha çok bunu sürmek isteyeceği için desteksiz yütümeyi stimüle edebilirim diye düşündüm. 11 aylıkken aldım bu oyuncağı aslında ve bu oyuncağı aldıktan bir hafta sonra destesiz yürümeye başladı. Sonra sapını söktüm. Ayrıca bu oyuncak aldığımız en çok konuşma özelliği olan fisher price oyuncağı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir