4. Ay Alışverişi

Ardarda yazınca sanki her ay alışveriş yapıyorum zannedilmesin. Bazı aylar çocuk için dönüm noktası oluyor. Yürümeyi, desteksiz oturmayı öğreniyor. Daha çok o dönemlerde alışveriş yaptım. Bu ay da çocuk destekli oturabilir hale geliyor ve ayrıca biz doktorumuzun da isteğiyle ek gıdaya geçtik. Uzmanlar hep ilk altı ay sadece anne sütü öneriyor. Ancak bizim doktorumuz kilomuzu yetersiz bulunca ek gıdaya başlayın dedi. Bununla ilgili daha fazla ayrıntıya bir sonraki yazımda yer vereceğim. Alışveriş bu gelişmelerin üstüne gerçekleşti. İşte bu ay aldıklarım.

Bebek banyo oturağı: Bu özellikle sırt temizliği için çok iyi oldu. Daha önce yüzüstü tutmaya çalışırken kayar düşer diye çok korkuyordum. Bu aparat aslında banyo dışında da kullanılıyor. Önünde de çıngırakları var çok tatlı. Ayrıca güvenli. Ancak ben banyo dışında pek kullanamadım. Küçük boy bebek olmamıza karşı içine zor sığdık.

Banyo başlığı: Hazır oturma pozisyonuna gelmişken kolaylık olur diye düşündüm ama işe yaramadı ya da ben kullanmayı beceremedim. Başını tam kavramayınca su yine yüzüne denk geldi. Ayrıca ensesini bununla yıkayamadım. Yani kullanamadım.

Bebedor mama kaşığı: 4. ay için zaten başka da kaşık bulamadım. Çok yumuşak başlı bir kaşık. Bebeğin ağzını acıtmaması açısından çok faydalı bence. Ama benim 6. aya kadar verdiğim yemeğin miktarı azdı. Sürekli kullanımda zor çünkü aşırı yumuşak olduğu için yemeği ağzına sokmak zor oluyor.

Avent alıştırma biberonu: Ek gıdaya başlayınca suya da başladık böylece sürekli su içirin diyen büyüklerim rahat etti. Normalde mamayı hayatta ağzına sokmayan bebişim suyu içti. Bir süre sonra da kendisi tutmaya başladı.

Cam rende: Cam rende muz, avokado gibi yumuşak meyvelerin püresini çıkarırken elma, armut gibi sert meyvelerin de rahat suyunun çıkmasına yardım ederek size kolaylık sağlıyor.

Süzgeç: Sebze ve bazı sert meyveleri buharda pişirmek için şart.

Küçük boy tencere: Ben sadece bebişime özel bir tencere aldım. 9. aya kadar ona hazırladığım yiyecekleri bu tencerede hazırladım.

Döndürmeli tırtıl oyuncak: Bu tırtıl şekilden şekile giriyor. Zeka geliştiriyor.

Peluş oyuncaklar: Hediye gelmeseydi de peluş oyuncak alacaktım.

Oyuncak arabalar: Bir tane ahşap iki tanede şarkı söyleyen araba hediyesi alıp oynamaya başladık. Özellikle ahşap olanı çok sevdi. Yüz üstü zaman geçirdiğimizde faydalı oldu.

Ahşap bloklar: Bunu farklı şekillere dokunarak hissetmesi için aldım. Üstüste konularak şeker fabrikası ya da başka yapılar yapılabiliyor. Ayrıca bultak özelliği de var.

Fisher Price sevimli fil ailesi: Hem etki tepki algısı hem de kavrama becerilerini geliştiren bir oyuncak. Bebek filin annesine kavuşmasını konu aldığı için ayrıca duygusal bir oyuncak.

Siyah beyaz kartlar: Bebeğin görsel becerilerinin gelişmesi için yüz ifadelerini de içeren asılabilen basitten komplekse doğru giden imajlar içeren kartlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir