3. Ay Alışverişi

3. ay alışverişimiz daha çok bez ve oyuncak hatta daha çok dişlik üzerine oldu. Salyalanmaya başlayınca dişlerini kaşır diye düşündüm ancak dişlerimiz 12. aydan itibaren çıkmaya başladı. Aslında dişlikten ziyade oyuncak olarak kullandık. Zaten dişi kaşındığında her şeyi ağzına sokma eğilimi oldu. “Aa bunu dişimi kaşımam için aldılar. Bununla dişimi kaşıyayım.” demedi hiç.

İnstagramdan aldığım dişlik: İnstagram’da doğal olduğu söylenilen dişlik ve bebek malzemeleri satan bir sürü profil olduğunu keşfettim. Doğal ahşaptan yapılma bir dişlik aldım. İnstagramda satışı gerçekleşen enteresan şeyler var. Biraz karıştırmak lazım.

Fisher Price dişlikler: Fisher Price’ın evde resmen şubesini açacak duruma geldim. Üç tane dişlik sipariş ettim.Fisher price ayna: Bu ayna hem tef gibi çalınıyor hem de bebiş aynadan kendine bakıyor. Kendinin farkına varması için yararlı bir oyuncak.

Sulu dişlik: Görüntüsü bile rahatlatıcı. Buzdolabında soğutuyorsun böylece bebişin hassas diş etlerine ilaç gibi geliyor. Bana yurt dışından geldi. Tek parça silikondu.

Baby neo kumaş bez: Hamilelikten beri araştırdığım ve kararlı olduğum kumaş bez olayına bu ayda eğildim. Hazır bezlerin zararları konusunda yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Kumaş bez konusunda çok öneri vardı ancak yabancı markaları ben Türkiye’de bulamadım. Baby Neo’nun Türk markası olması içimi rahatlattı. O sırada aldığım seri kaldırıldı ancak şu an satışta olan seriden gerçekten çok memnunum. Yüzde yüz bambu ya da pamuk oluyor. Ana bez alındığında yanında ara bez de veriliyor. Ben ayrıca ara bez aldım ki eğer ana bez kirlenmediyse ara bezi kullanıyoruz. Hala kumaş bez kullanıyorum. Kaka yoksa dahi 3 saatte bir değiştiriyorum. Geceleri hazır bez kullanıyorum. Kumaş bezleri aldıktan iki hafta sonra Baby Neo liner çıkardı. Liner de ince pamuk bir bez. Dışkı olunca direkt toparlayıp çöpe atıyorum. Böylece kullanımı ço daha kolay oluyor. Dışkı bulaştıysa elle arıtmak gerekiyor. Sonra da çamaşır makinesinde 60 derecede yıkıyorum. Ben bezleri günlük yıkıyorum. Başlangıçta toplu bir para ödeniyor. Fakat hazır bez kullanımınızı çok azalttığı için ciddi kar ediyorsunuz. Linerleri dışkı bulaşmadıkça çöpe atmıyorum. Baby Neo’nun linerleri de çok sağlam çıktı. O yüzden onlar da çok uzun süre dayanıyor. Baby Neo’nun kumaş bezleri standart beden. Üzerindeki çıt çıtlar sayesinde boyu ayarlanabiliyor.

Baby Neo meme pedi: Baby Neo’nun yüzde yüz pamuk meme pedi de varmış. Onlardan da aldım. Ancak hiç işe yaramadı. Hatta abartıp iki üç kat bile denedim yine çamaşırıma geçirdi. O yüzden dolabıma kaldırmıştım. Ben en çok Lansilosh’un meme pedlerini beğendim bu dönem. 9. aydan sonra tekrar Baby Neo’nun pedlerini deneyeyim dedim ve sonuç mükemmel. Hala beğenerek kullanıyorum. Hazır pedlerden çok daha sağlıklı ve uygun fiyata geliyor. Yine çamaşır makinesinde bebişin kıyafetleriyle beraber 60 derecede yıkıyorum. Yalnız tasiyem sütünüz azalınca kullanın.

Bambo Nature organik bez: Bambo Nature markasını araştırmalarım sonucu en çok tavsiye edilen organik bebek bezi olarak buldum. Bambudan yapılmış iç ve orta tabakası organik bir bez. Dediğim gibi gece hazır bez olarak bu markayı kullandım. Tabii piyasadaki bezlerden neredeyse bir buçuk kat daha pahalı. Ama kumaş bez sayesinde bez giderim azalınca çok zorlamadı.

Bambo Nature ıslak mendil: Islak mendillerin de içinde türlü türlü kimyasal ve zararlı madde var. Kendim yapayım desem bu sefer kullandığımız kağıt peçeteler ve tuvalet kağıtlarımızda kanserojen bir madde olan klor var. (Evet kullandığımız tuvalet kağıtları bile kanserojen. Bunun için klor kullanılmayan geri dönüşüm tuvalet kağıtları öneriliyor. Çok da ucuz olan bu tuvalet kağıtlarını yurt dışında çok rahat bulurken Türkiye’de bulamamam üstüne üstlük tuvalet kağıtlarının hem pahalı hem kanserojen olması canımı sıkmıyor değil.) Bambo Nature’ın ıslak mendilleri en sağlıklı ve katkı maddesiz olarak buldum ve hala bu markayı kullanıyorum. Ancak maalesef piyasadakilerden en az 4 kat daha pahalı.

Pelerin havlu: Aslında pelerin havlumuz vardı ama çocuk 3. ayın sonunda iki katına ulaşıyor. Çok güzel bir havlu seti hediyesi almıştım. Bu setteki pelerin havlu oldukça biyüktü daha önce annemin aldığı küçük gelmeye başlamıştı o yüzden bu havluyu kullanmaya başladık. Belki baştan büyükçe bir pelerin havlu alınıp bu alışverişten tasaruf edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir