Örgü Bebek Yapımı

Elde oyuncak yapmaya epey ısındım. Bu gidişle kendi oyuncak dükkanımızı açacağız. Waldorf bebeğine benzer bir şey yapmak istedim. Çoğu tarif dikişli. Dikiş makinesiz pek güzel olmuyor. Amigurumiler çok hoş. Ama büyük bebek yapmaya kalkarsan çok zahmetli oluyor. Ben de amigurumi ipleriyle şişle bebek yapmaya karar verdim. Gelelim nasıl yaptığıma:Malzemeler:Nako saten ten rengi ip (bir yumak az geliyor)4 numara şişSiyah kalın yün ip3 numara tığOrta boy gözElyafYün iğnesiMakasYapılışı:Yapımına önce bacaklardan başladım. 40 ilmekle düz ördüm. Ayakları belli etmek amaçlı 15 sıradan sonra iki sıra ters örüp tekrar düze döndüm ve toplamda 45 sıra ördüm.Aynı şişe tekrar 40 ilmekle yeniden başlayıp aynı şekilde yanına bir bacak daha ördüm.

Sonra ikisini birleştirerek düz örmeye devam ettim. İki bacağı birlikte örmeye başladıktan 30 sıra sonra her sırada birer ilmek kesmeye başladım. 15 sıra daha bu şekilde düz örmeye devam ettim. Bu şekilde 15 ilmek azaltmış olduk. Sonra kafa için bacak ayrımından itibaren 45. sıradan sonra 5 bilmekte bir ilmek arttırarak bir sıra ördüm. Devamında 30 sıra daha düz örerek örgüyü kapattım. Yün iğnesiyle önce bacakların en alt sırasını teğeller gibi yaparak büzdürdüm.

Sonra örgünün tersini çevirerek büzdüğüm yeri birbirine diktim. Sonra bacakları kendi içinde sonra da gövde ve kafayı birbirine diktim. Kafayı kapatmadan önce bebeği elyafla doldurdum. Başka bir iple kafa için artış yaptığım sıradan teğelleyerek göz kararı sıkarak kafayı belirledim. Göz yerlerini belirleyip gözleri taktım. Kafayı büzüp kapatmadan önce bir tutam saç sokmak için siyah yünden saç hazırladım. Bunun için bir parça mukavva, kitap ya da ipi sarabileceğiniz sert bir platform bulursanız işiniz daha kolaylaşır. Yalnız bu aşamada ipi belirlediğiniz saç uzunluğunda en az bir buçuk kat daha uzun sarıp keserek bir püskül elde etmek lazım. Ben 15 kere sardım. Püskülü elimle toplayıp tepeden hepsini düğüm yaptım. Sonra da kafanın en üst noktasından teğelleyip biraz boşluk kalacak kadar büzdüğüm tepesine püskülün düğümünü yerleştirip iyice sıktım. Püskülün düğüm kısmı görünmemeli. Sonra iyice sıkıp düğüm içeride sabitlenecek şekilde kafanın tepesini diktim. Sonuçta şöyle bir şey oldu.

Şimdi özellikle kafanın tepesindeki büzüğü saklayacak kadar göz kararı saç eklemek gerekiyor. Püskülü yaptığım gibi daha kısa olacak şekilde sarıp, eşit uzunlukta keserek saçlar elde ettim.

Sonra saçları tek tek işleyeceğiz. Her teli ikiye kıvırıp tığla bir bilmekten geçiriyoruz.

Sonra da çıkardığımız ilmekten karşı tarafta kalan iki katlı ipi komple geçirdim.

Sonuçta şöyle bir şey oldu.

Bu şekilde tek tek göz kararı saç ekleyip, tüm saçı eşit bir şekilde makasla kesip düzeltiyoruz.

Sonra kol için 30 ilmek başlayıp 5 sıra düz ördüm. Ben eli küçük, ayağı büyük düşündüm. 5 sıradan sonra eli belirlemek için 2 sıra ters örüp düz devam ettim. Toplamda 40 sıra ördüm.

Bacakları yaptığım gibi diktim.

Sonra doldurup gövdeye monte ettim. Diğer kolu da aynı şekilde yaptım ve el örgüsü bebeğimiz hazır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir