Memeden Kesme

Memeden kesme süreci pek çok anneyi korkutan bir süreç. Özellikle çocuğun 18aydan sonra iyice memeye düşkün hale gelmesi bu korkuyu pekiştiriyor.

Memeden kesme yaşı

Kimi 9 aylıktan itibaren anne sütü etkinliğini yitirir derken kimi de 18aylıkken diyor. Pek çok sağlık örgütü 24aya kadar çocuğun emzirilmesi gerektiğini söylüyor. Anne sütünü faydaları düşünüldüğünde mümkün olduğunca çok emzirilmesi gerekiyor. Ancak pedagoglar 2 yaşından fazla emzirmeyi tavsiye etmiyor.

Memeden kesmeye hazırlık

20 aylıktan itibaren çocukta emme refleksi zayıfladıkça çocuk daha fazla memeye düşkünleşiyor. Çocuğum neredeyse beş dakikada bir emmeye geliyordu. Neredeyse kendi ihtiyaçlarımı karşılayamayacak duruma düşmüştüm. Bu durumda emzirmeyi çocuğu oyalayarak 2-3 saatte bire düşürdüm. Bol bol aktivite yaptık. Bir sorun olmadı çünkü biraz da canı sıkıldığından memeye geldiğini fark ettim. Sürekli yanında durarak başka şeylere ilgisini yönlendirdim. Böylece hem anneye özlemini giderdi hem de başka zeka geliştirici aktiviteler yaptı. Bence her dakika her saniye çocuk istedi diye meme verince memeden kesme zorlaşır. Ayrıca anne kendine ve çocuğun bakımına vakit ayıramaz.

Memeden kesme

Bazı anneler memeye boyalar ya da tadı nahoş seyler sürerek memeden kesiyor. Pedagoglar çocuğun memeden iğrendirilmemesi gerektiğini söylüyor. Ben 24 aydan itibaren daha önce kullandığım oyalama yöntemiyle haftalık birer emzirme vakti keserek emzirmeyi azalttım. Önce ara emzirmeler sonra sabah emzirmesi sonra gece emzirmesi sonra işten gelince emzirdiğim vakti en sonda uyumadan önceki emzirmeyi kestim. Memede uyumaya alışkın olduğu için çok kısa bir süre devam sütü verip göğsüme yatırıp uyuttum. 26. Ayda memeden kesildik.

Mastit riski

Bir memem hızlıca sütten kesildi ne var ki çocuğumun en çok emdiği meme süt üretmeye devam etti ve tıkandı. Birkaç kere pompaladım fakat pompalama da süt üretimini devam ettireceği için çok sıkışınca kullanılmalı. Birkaç gün sıcak koydum, masaj yaptım.

Memeden kestikten sonra

Genelde memeden kesilse de çocukların memeye olan ilgisi devam ediyor. Endişeliyken ellerini memeye daldırıp, anneyi özleyince ya da uykuları geldiklerinde memeyi okşayıp öpüyorlar. Bu çok normal. Özellikle çocuğunu memede uyutan anneler memeden kesince çocuğu nasıl uyutacağını merak ediyor olabilir. Ben hala göğsüme alıyorum. Başını göğsüme yaslayıp uyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir