Kaşar Peyniri Yaptım

Bir iki başarısız denemeden sonra sonunda kaşar peynirini yapmayı başardım. Farklı olarak mutfak termometresi kullandım.

5 litre çiğ süte bir kase yoğurt ekleyip 37 dereceye kadar ısıttım ve mayanın üstünde yazan ölçüye göre maya ekleyip bir buçuk saat mayalanmasını bekledim. Sonra bir tel çırpıcıyla peyniri mümkün olduğunca küçük parçalara ayırdım. Sonra tencereyi tekrar ısıtmaya başladım. 50 dereceye gelince altını kapattım. Peynir parçaları birbirine yapıştı. Bir tülbente sarıp bir gün dinlendirdim.

O arada elimde kalan peynir altı suyuna bir litre daha süt ekleyip kaynattım kaynayınca içine bir kase yoğurt ekledim. Biraz da sirke ekledim. Süt kesiği ya d çökelek gibi değil çok ince bir kesik oluştu. Bunu süzmesi biraz zor oluyor ama tülbentten arada toplayıp öyle süzmek gerekiyor. Arada sıkmak gerekiyor. Sonra bir gün süzülmesini bekleyip çörek otuyla karıştırıp toplar yaptım. Bir kavanoza doldurup yağ, kekik ve pul biber ekledim.

Ertesi gün kaşarımı rendeledim. Lordan kalan peynir altı suyunu 85dereceye ısıttım. Peyniri koydum. İyice sünene kadar ısıttım ve suyun içinde bir tahta kaşık yardımıyla yoğurdum. Sonra bir tahta üstünde biraz daha yoğurdum. Bu pişirme ve yoğurma işlemini en az iki kere tekrarladım. Sonra yine farklı bir tülbente sarıp üstüne ağırlık koydum bir gün sonra kaşarım hazırdı. Ben bu kaşarı çiğ tüketmiyorum yemeklerde pişirerek kullanıyorum.

Ben tuzlamadım. Dil peyniri gibi oldu ama biraz tuzlanılabilir yoğurma aşamasında.

Kalan peynir altı suyunu biraz tuzlayıp makarna atarsanız ve çektirene kadar pişirirseniz soslu makarna gibi oluyor. Ekşi kremalı gibi belki herkes beğenmez ama ben beğendim. Ben kepekli makarna kullanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir