Güvenli Bağlanan Çocuğun Özellikleri

Ben doğumdan itibaren güvenli bağlanma ilkeleri üzerinde durdum. Ve çocuğumdaki bazı özelliklerin bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Tabii bunlar tamamen kendi gözlemlerim ve çıkarımlarım. İşte güvenli bağlanmış çocukların özellikleri:

Bebeklik döneminde çok ağlamazlar: Doğar doğmaz acıkınca ağlasa da anne bebeğe alıştıktan sonra bebeğin ihtiyaçlarını hızlı anlayıp hızlıca karşıladıkça bebek çok daha az ağlıyor, ağlama krizlerine girmiyor.

Mutludurlar: Kimi bebekler çok korkak, çok çekingen ya da çabuk ajite olabiliyorlar. Bence güvenli bağlanan çocuklar daha az endişeli ve daha mutlu oluyorlar.

Bağımsızlık isterler: Ben her ne kadar bunun biraz da doğumdan itibaren Montessori metodunu uygulamama bağlasam da bence güvenli bağlanmanın da etkisi var. Çocuk her şeyi kendi yapmak istiyor. Bu yönde çabası var ve artık pek çok şeyi kendi yapabiliyor.

Özgüvenli olurlar: Bağımsızlık isteyen her bebek özgüvenli olmalıdır ki bağımsızlıktan çekinmesin. Kendini çekinmeden ortaya koyabilen çocuk özgüvenlidir.

Sosyaldirler: İlk gördüğü kişiyle bile hemen muhabbete girmeye çalışırlar.

Anneye daha az bağımlı olurlar: Belli yaştan sonra alır başını istediği yere gitmeye kalkar. Anne nerede bakmaz bile. Çünkü her zaman her yerde anneyi görmese bile annesinin onu koruyacağına yönelik inancı tamdır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir