2.5-5 Yaş İçin Waldorf

2.5-5 yaş arası çocuklar için Waldorf eğitim sistemi ne öneriyor diye merak ediyorsanız bu dönemde Waldorf çocukların hayal gücüne çok önem veriyor. Örneğin, ahşaptan bir arkları var ve üstüne çeşitli kumaşlar örtüyorlar. Bu çocukların evi ya da kendilerine has alanı gibi oluyor. Ancak siz illa ahşap ark almak zorunda değilsiniz bir masanın altını kullanabilirsiniz ya da bir masayı ters çevirip çevresini iplerle ve kumaşlarla sarabilirsiniz. Ben çadır aldım. Çadırı bile kendiniz yapabilirsiniz aslında. 4 sopa alın üstte birbirlerine bağlayın. Üstüne de bir çarşaf geçirin. Çadırın altına ince bir minder üstüne bir örtü geçirebilirsiniz.

Bu dönemde ayrıca açık uçlu oyuncaklar öneriliyor. Kuklalar, ahşap parçaları, kozalaklar, kristal taşlar, ahşap mandallar, deniz kabukları, kumaş parçaları… Bunun gibi herkesin bulabileceği materyallerle çocuk hayal gücünden faydalanabileceği oyunlar kuruyor. Ayrıca duyu materyali gibi de oynuyor.

Bu dönem önerilen şeylerden biri de 4 elementi içeren oyuncaklar. Toprak elementi için kil hamur ve kum oynama; su elementi için suyla oynama, su üzerinde kayıklar yüzdürme, köpükler çıkarma, oyuncak yıkama; hava elementi için paraşüt oyunları, balon üfleme, karahindiba bitkisini üfleme ve son olarak ateş elementi için de mum ve ateş yakmak tabii bunların hepsi yetişkin gözetiminde yapılmalı. Aslında benim çocuğum bunların hepsini çok seviyor. Hamur oynamayı da seviyor, kinetik kumumuz da var onu da epey oynuyor. Dışarı çıkınca da kum havuzunda ya da sahilde kumla oynamayı çok seviyor. Suya zaten bayılıyor. Ben temizlik yaparken bile hemen suyla köpükle oynamaya girişiyor, oyuncaklarını yıkıyor. Bir su kabı ve içine yüzdüreceği herhangi bir şey atsam saatlerce oynar. Hava için, zaten deterjanlı suyla baloncuk çıkarmayı ben de çok seviyorum. Çocuğum havada süzülen bu baloncukları yakalamayı çok seviyor. Ona ayrıca paraşütçü oyuncağı yapmaya çalıştım. Tülbent ve elyafta basit bebek yaptıktan sonra yüne tülbent ve ipten paraşüt yaptım. Aslında çok etkili bir uçuş gerçekleştiriyor ama tek kumaşı bile yukardan bıraksak uçar. Bir de bir tel tacın çevresine bir sürü kurdele bağladım. Onu da savurdukça çıkan sesler çocuğumu eğlendiriyor. Alışamadığım şey ateş elementi. Bana göre tehlikeli olduğundan çocuğun önüne herhangi bir şey yakma taraftarı değilim. Ben ateş değil daha çok ışık oyuncağı yaptım. Ona küçük bir okuma lambası verdim. Akşamları karanlık köşelerde onunla oynamayı çok seviyor.

Kısaca bu dönem Waldorf eğitim sisteminde hayal gücü en önemli şey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir