Pratik Asya Yemekleri

Asya yemekleri sadece lezzeti ve sağlıklı olmasıyla değil aynı zamanda sadeliği ve pratikliği açısından da cazip. Özellikle de çok çalışıyorsanız bu yemekler sizin için ideal.


Asya yemekleri Türkiye açısından bir dezavantajı malzemeleri bulabilmek. Ama makro marketlerden ya da internetten sipariş verebiliyorsanız ayrıca zaman tasarrufu açısından da tavsiye ederim.

Mantı ve Hot pot


Asya yemekleri diyince şeylerden biri de Asya mantıları. Bu Japonya’da Gyoza, Tayland’da Dim sum, Çin’de Dumpling ismini alabiliyor. Bu mantıları hazır alıp buzlukta saklıyorum. Direkt suya atıp haşlıyorum. Bu mantılar etli, balıklı ya da sebzeli olabiliyor. Mantıyı zenginleştirmek için haşlama suyuna bok choy atabilirsiniz.


Hot pot Asya’nın genel yemeklerinden biri. Yine haşlama bir yemek. İçine mantılardan, balık keklerinden, pirinç noodlelarından koyabilirsiniz. Ayrıca et, tavuk, karides ya da başka deniz kabuklusu konulabilir. Tofu ve diğer soya ürünleri konulabilir. Ayrıca yosun ve diğer deniz bitkileri de satılıyor. Hot pot suyu için bulyon büyüklüğünde aroma vericiler de var. Bulyon dediğime bakmayın. Gayet organik ürünler. Genelde Asya marketlerde hepsi yine donuk ürünlerde satılıyor. Yapması çok kolay.


Noodle ve Pirinç

Noodle da hızlıca haşlanan hızlı yemeklerden. Normal noodle yiyebileceğiniz gibi pirinç noodle, vermicelli ve karabuğday noodle, soba da tercih edebilirsiniz.


Pirinç de Asyalılar için kolay. Çünkü her Asyalıda ayrıca pirinç haşlayıcı bulunuyor. Onu da su ve pirinci atınca kendisi pişiriyor. Onlar o şekilde lapa yiyor. Bizim gibi şehriye ve tereyağla kavurup lezzetlendirmiyorlar.

Soslar ve fikirler


Bu yemekleri soslaması kolay. Soyu sosu, siracha, teriyaki, winchestershire sos, istiridye sosu, kewpie mayo konulup, susam, taze soğan, kuru yosun eklenebilir. Korelilerin salçaya çok benzer sosları yemeğe karıştırılabilir ama efsane acı oluyor dikkat etmek lazım.


Pilavı somon, ton balığı ve soslarla karıştırıp hızlı ve lezzetli bir yemek yapabilirsiniz. Noriye sarıp pirinçten bir sandviç yapabilir ya da noriyle dürüm yapabilirsiniz
Pirinçten kendiniz köfte yapıp kızartıp üstüne balık koyarak kanepeler yapabilirsiniz.

Pirinç keki ve Kimchi


Korelilerin pirinç kekleri de oldukça pratik bir yemek. Yine haşlanıyor ve içine hazır soslardan konuluyor. Yine hazır bibimbap sosu alıp sebzeleri ve eti haşlayıp pirinç lapasının üstüne koyarak hızlıca bibimbap yapabilirsiniz.


Kimchi benzeri salatalar yapmak kolay. Salatalık, lahana, taze soğandan yapılabilir. Susam, soya, sirke, bol pul biber ekleyin. Beş- on dakika buz dolabında bekletip tüketin.


Bana Asyalıların omleti bile pratik geliyor. Yumurta ve soya sosu. İçine tuz koymanıza bile gerek yok. Soya sosunun etkisi mi bilmem içine un konulmuş kadar oluyor. İsterseniz içine küçük küçük kırmızı biber ve taze soğan doğrayabilir, tavada yuvarlarken arasına peynir koyabilirsiniz.

Ayrıca burada ve burada asya yemeklerinden bahsetmiştim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir