Kuranda Başörtüsü

Sosyal medyada en çok tartışılan meselelerden birisi de Kuranda başörtüsü. Kimi başörtüsü takmayan kadınların cehenneme gideceğini söylüyor. Buna karar vermesi gereken kişilerin biz insanlar değil yaratıcı olması gerektiği muhakkak ama ben bu yazımda başörtüsü konusunda yanlış bilinen bir şeyden bahsedeceğim.


Din konusunda pek çok kişi uydurma bir şeyler olduğu zaman kolaylıkla Kuran’da yazıyor diyor. Hangi ayet gösterir misin denildiğinde de gösteremiyor. Ancak pek az kişi Kuran’ı okuduğu için tek tük tepkiler gelebiliyor uydurmalara karşı. Başörtüsü konusunda gelen tepkiler çok çok daha az.

Başörtüsü Kuranda Var mı?


Aslında başörtüsü Kuran’da bulunmuyor. Kuran aslında insanoğlunun örtünmesi gerektiğini söyleyip ne giyileceği konusunda aşırı ayrıntıya girmemiş. O yüzden genellikle kişiler -bu kişilerin genellikle erkek olması da enteresan- önce başörtüsü Allahın emri diyor. Sonra kim diyor Allah’ın emri diye sen mi diyince de rahatlıkla Kuran’da var diyor.


Türkçe pek çok kaynakta hızlıca başörtüsü ayeti bulunabilir. Ancak bu çevirilerin yorumlu çeviri olduğu atlanıyor ve mümkün olduğunca yorum getirmeden direkt çeviri yapılanlar okunduğunda başörtüsü bulunmuyor. Direkt arapçadan okunduğunda ayette örtü anlamındaki hımar kelimesi geçtiğini, ayette baş ve saç kelimelerinin geçmediği görülebilir. Arapçada başörtüsü anlamına gelen hicap ya da diğer kelimeler ayette geçmemektedir. 1

Dinde başörtüsü


Yalnız yazımda şunu vurgulamak istiyorum. Ben başörtüsü inancına karşı çıkmıyorum ya da sorgulamıyorum. Çünkü başörtüsüne kaynak olan Kuran’dan başka dini kaynaklar var.


Hadisleri kaynak alan tarikat ve mezheplere göre başörtüsü emri kesin. Bazı Türkçe çevirilerinde de başörtüsü yorumu mezheplerden çıkan bir yorum. Ancak kimine göre mezheplere ayrılmak hem islam coğrafyasını bölüyor hem de Kuran’da olmayan bir şey. Hadisleri de milyonlarcası arasında güvenilirliği sorguluyorlar. 2


Bir başka kaynak da başörtüsünün diğer dinlerde olması. Her ne kadar orijinal kabul edilen metinlerde yine başörtüsü geçmese de o dinlerde de yorumlarla sonradan girmiş. Yeni ahitte Pavlus’un bölümünde kadınların dua ederken başını örtmesi ya da kazıtması gerektiği yazıyor. Bu yazımda biraz bahsetmiştim.


Hadis ve mezhep konusunda kafası karışanlar daha mantıklı bir şeye inanıyor. O da peygamberimiz gibi yaşamanın gerekliliği. Çünkü mezhep ve hadislerin aslında özeti peygamberimizi rol model göstermesi. Aslında islam dinindeki en önemli şeylerden biri bu. Ancak acaba fikren mi peygamberimizi benimsemeliyiz yoksa şeklen mi? Yani zaman ve mekanın farklı olduğu kesin. Yani bu durumda teknolojiyi kullanmamamız gerekir. Bu durumda tartışmalar otomatikman ortadan kalkar çünkü tartışmalar genellikle sosyal medyada. Her ne kadar Yahudi ve Hristiyanlar arasında böyle aşırıcı gruplar varsa da garip bir şekilde müslümanlar arasında modern dünyadan ve teknolojiden tam anlamıyla kopan belirgin gruplar yok. Mekanın aynı olmaması da iklim ve giyinme tarzını mecburen etkiliyor. Bu durumda tam şekli bir uygulamada o coğrafyaya taşınmak daha mantıklı olacaktır. Fikren model alınması durumunda fikir, mütevazı olmak.

Kuranistler


Baş örtüsü inancını sorgulamadığım gibi kutsal kitap harici başka kaynak kabul etmeyen Kuranistler gibi grupları da günahkar ilan etmemek gerektiği fikrindeyim. Bunun nedenlerinden birincisi Kuranistler Kuranda kitabın yeterli ve açık bir kaynak olduğuyla ilgili ayetler gösteriyorlar. Ayrıca önceki dinlerde de açık olan ayetleri yorumlayarak değistirdikleri ve bu şekilde dini bozduklarıyla ilgili kıstaslar var. 3 İkincisi modern dünyaya ayak uydurulmazsa insanların kitleler halinde dinden kopabileceğini düşünüyorlar. 4 Sanayi devrimiyle insanoğlunun sadece erkeklerle ilerleyemeyeceği ortaya çıktı ve kadın hakları gelişmeye başladı. Şu an hayatın her anında kadın o kadar aktifki erkekler pasif kalmaya başladı. Böyle devam ederse her geçen gün daha çok kadın, eşitsizliği sorgulayacak.


Sonuç olarak başörtüsü inancını asla sorgulamıyorum. Ancak bilhassa bu inanca sahip olan ve uygulayan kişilerin en azından bu inancın kaynağını bilmeleri gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir