Bu erkekleri yetiştiren de kadın!

Daha önce kadın temalı yazı pek çok kere yazdım. Yakın zamanda biraz daha düzenleyeceğim. Bu kadınlar her şeyin sorumlusu. Çünkü her şeyin sorumluluğu kadında. Bir önceki yazımda yazmıştım. Zaten kökenimizde var. Erkek kahvede oturur, takılır. Kalan ekim, dikim, çamaşır, yemek, çocuk, hasat, hayvan bakımı, ısıtma, izolasyon kısaca her şey kadının sorumluluğuydu. Bugün de aynısının laciverti devam ediyor.

Bugün yine fark ettiğim enteresan bir algıdan bahsedeceğim. Biliyorsunuz bu cinsiyet rollerinde erkeklere pek çok şey atfediliyor. Sorumsuz, narsist egoist… Kendi eğlencesinden başka bir şey yapmasına gerek yok. Nasılsa tüm sorumluluk kadında. Elbette özgüvenleri zarar görmesin diye kadının çok üstünde olmalı. Hatta halktaki algı kız ailelerinin baskısı ve medyaya göre de kızların güçlü ve zengin koca bulması gerekiyor. Ama ola ki kadın bir şeyler beceriyorsa erkek kadına psikolojik, sözlü, ekonomik ve nihayet fiziksel şiddet uygulayabilir. Bugün şiddet mağduru kadın sayısı gitgide artarken bunu yapanlar erkek. Ve maalesef kadın öldüren ve istismar edenler de erkek.

Ama durun bir dakika bunun da suçlusu kadın. Nasıl yani? Tabii tabii. O erkeğin anası yok mu? O erkeği de bir kadın yetiştirmedi mi? Sonuç olarak yine suç kadında.

Hoppala nur topu gibi bir sorumluluğumuz daha oldu. Aslında çok da garip değil. Her şeyin sorumlusu kadındı dedik. Eh böyle ortamda her şey dönüp dolaşıp yine kadına dönecekti elbette. Yani çocuk doğurma, yetiştirme sorumluluğu tek başına kadınsa yetişkinlikte psikopat olan erkeklerin de sorumluluğu kadının.

İşin gerçeği bana göre ebeveynlerden biri pasifse dahi bir şekilde çocuğa örnek oluyor. Yani baba komple ölmemiş ya da ortadan kaybolmamışsa erkek çocukları tarafından kopyalanıyor. Özellikle de kadının ezilmiş olduğu ailelerde bu kopyalama kaçınılmaz oluyor.

Kısaca kadın tek başına ağzıyla kuş tutsa baba evde düzgün bir örnek değilse erkek çocuğu babaya daha çok benzeyebilir.

Kadının sorumluluğu ya da suçu olmayan bir geleceği görmek nasip olur umarım hepimize.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir