Dünya ve insanlığa olan inancım

Hep maymun nasıl insana dönüşür diyorlar da Dünya nın milyonlarca süren gelişimi esnasında bırak maymunu tiktaliklikten insana dönüşmemiz bile garip değil. Sanırım insanların sorunu olaya hep dar açıdan bakmaları. Sanırım tüm Dünyayı son 4000 yıldan ibaret sanıyorlar.

Gelişmişlik açısından da; işte aya gittik, teknolojimiz var, dünyayı bir günde turlayabiliyoruz diye çok gelişmiş olduğumuzu sanıyoruz ama bu yazımda da bahsetmiştim. Hala birbirimizi öldürüyoruz. Bu yüzyılda da hala bir yerde çocuklar öldürülüyor ve biz hiçbir şey yapmadan öylece izliyoruz. 

Dünya savaşlarından kaybımız, gerilememiz fazla diye ulusüstü kurumlarla artık bunun önüne geçecektik. Çünkü insanlık hatalarının farkına varmıştı.

Ne oldu? Tek bir ülkenin red oyuyla, birtakım çıkarlarla, bir takım dogmalarla ulusüstü yalan oldu. Ee ne anlamı kaldı geçmiş hatalarımızdan kurulan birliklerin? Demek ki göstermelikmiş.

Kısaca bir arpa boyu gidememişiz. Biz gelişmiş falan değiliz. Maymundan ileri miyiz? Ne kadar evrimleştiğimiz bile tartışmalı. Hatta daha ileriye götürüyorum orangutanlar evrimleşse belki bizden daha medeni bir topluluk olur.

Kısaca Dünya ve insanlıktan umudumu kestim ve derin bir keder içindeyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir