Batı gerçekten medeniyet beşiği mi?

Genel olarak Türkiye’de sandığımız üzere Batı’da medeniyet müko haldeyken doğuda tü kaka hala kızlarını kuma gömüyorlar falan. Ee ama artık Araplar uzaya çıktı, yemeğimi robotlar getiriyor falan diye karşı çıkarsanız da bir bahane üretiliyor. Her neyse bugünkü konum medeniyet beşiği olan batı.

Suudi Arabistan’ın sürdürülebilir kentler Neom projeleri

Johnny Depp-Amber Heard davası

Aslında geçen yazımda bir miktar sorguladım. Birkaç ay oldu. Netflix’ten Amber Heard- Johnny Depp davasını izledim. Benim bildiğim kadarıyla Amber Heard, Johnny Depp’den dayak yemişti. Burada Amber Heard dava açacağına Johnny Depp karalama davası açmış. Netflix’teki belgesele göre Johnny Depp zengin de olduğu için internette trol tutarak kamu oyunda algı yaparak Amber Heard’e karşı tepki oluşturarak davayı kazanıyor. 

Şimdi buradan birkaç şey çıkıyor. Birincisi demek ki trollerle algı kasmak artık bilinen bir yöntem. Ve sadece siysette kullanılmıyor. Benim bu olaylardan anlamadığım şeyse insanlar Amber Heard’ü neye göre haksız bulmuş? Kadın şiddet görmüş. Görgü tanıkları var ama Johnny Depp tarafından susturuldukları çok belli. Johnny Depp anlaşıldığı üzere madde kullanımı olan biri. Yani bu zaten kişiyi şiddet eğilimli hale getiriyor. İnsanların dediği şu, şiddet görmüş kadın böyle davranmaz. Neye göre kime göre? Bana oldukça tutarsız geldi.

Demek ki trollerle iş yapanlar, trollere karşı oluşan izleyicilerde oluşan boşluk sadece bizde değil. Bakınız millete demokrasi görürecek kadar medeniyet beşiği olmuş ülkelerde bile var. Halkta oluşan tepkiye ne demeli. Yalan değil bizde bir karşıt tepki çıkardı ne olursa olsun kadına vurulmaz derdi insanlar. Johnny Depp karşıtı çok daha fazla insanın sesi çıkardı. Açıkçası bu falanca beşik ülkede çıkan sonuca çok şaşırdım.

Gerçi Netflix’in yanlı yayın yaptığını söyleyenler var. Şimdi yalan değil tüm dava sürecini izlemedim. O yüzden ben de burada kesin bir yargıya varmak istemiyorum. Ancak eğer Netflix haklıysa ki oldukça ikna edici bir belgesel olmuş beşik ülke dediğimiz ülke de oldukça rezalet. Bildiğin insanlara kadınlar güçlü dahi olsalar şiddete uğrar, bunun karşılığında ses çıkarmamalı, hakkınızı savunmamalısınız, susup oturmalısınız mesajı vermişler.

Epstein olayı ve benzerlikler

Şimdi bir de Epstein olayı patladı. Açıkçası buna da şaşırdım. Adnan Oktar belgeselini nutkum tutularak izlemiştim. Ancak o belgeselde yemediğim bir şey vardı. Evet bence Adnan Oktar çetesi buzdağının görünen yüzü. Hatta buzdağının görünen yüzünün bile küçük bir parçası olabilir. Bana sanki gözden çıkarabilecekleri atıl kalmış bir grup gibi geldi. 

28 kişinin tecavüzüne uğrayan 13 yaşındaki kız vakasını hatırlarsınız. Enteresan bir şekilde tecavüzcüler yırtmıştı. 1 

Aleyna Çakır olayında bir avukat işin ucunun milletvekillerine kadar dayandığı yetiştirme yurdundaki kızları fuhuşa sürükleyen bir çetenin varlığından bahsediyor. 2

Geçen bir de haber görüyorum. 11 yaşında bir kıza tecavüz edip kayalıklardan atıp öldürmeye çalışan insanlar sırg partiden avukat tuttukları için -artık başka ne ilişkileri vardır bilmiyoruz- aklanıyorlar ve kızcağız intihar ediyor. Aile şikayet ettiği için suçlanmış. Olaya bak. 3

Kısaca bu pis işlerin içinde siyaset var belli. Biz ülkemiz içinde olanları biliyoruz ama Epstein olayını da görünce ben şok oldum. Acaba bizim gördüklerimiz de aynısının Türkiye şubesi mi? Yine demokrasiyi sorguluyorum. Bu tapelerle kimlere şantaj yapılıyor kimler kullanılıyor?

Gündem meşgul edilerek Filistin meselesi unutturulmaya çalışılıyor diyenler var. Bu yazımda da yazmıştım. Artık İsrail’e destek için verilen Bop projeleri bu ülkelerin sırtında yük. İnsanlarda tepki oluşmasına rağmen neden göz göre göre savaş çıkıyor, çocuklar ölüyor. Hani nerede beşik? Peki bu olaylarda var mı acaba tape, şantaj? Yani Filistin meselesi unutturuluyor diyoruz ama ya ilişkili olduğu için ortaya saçılıyorsa?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir