3 Yaş Alışverişi

Geçmiş yıllardaki alışveriş listelerine bakınca son 2 yılda listemin epey azaldığını fark ettim. Tabii bu seneler evde geçirdiğimiz süre azaldı. Kreşe başlanıldı. Parklarda zaman geçirilmeye başlanıldı. Daha önce alınmış olan şeyler kullanılmaya devam edildi. Bir de şimdi geriye dönüp baktığımda şunu da söylemeliyim geçen sene almak istediğim bazı şeyleri ancak bu sene alabildim. Açıkçası oyuncaklar ve çocuk malzemeleri çok pahalı olmaya başlamıştı. Gıda, gaz gibi bazı temel ihtiyaçların aşırı pahalı olmasıyla da alım gücüm oldukça düşmüş.

Resimlerle Söylüyorum: Aktiviteler yazımda da bahsetmiştim. Konuşma bozuklukları konusunda en geniş yayınevi Mirket Yayınları. Konuşma terapistlerinin derlediği kitaplar ve oyun setleri var. Bu kitap da resimli olarak her harfi başta ortada ve sonda kullanacak şekilde egzersiz yaptırıyor. Fonoloji için benim bulduğum en iyi kitap.

Nesi var? Nerede? Neyle? : Mirket Yayınlarının bir kutu oyunu olduğu 3’lü setle konuşma aktivitesi oyunlaştırılmış. Eşleştirme ve yapboz aktiviteleri bir arada. Bu sorulara cevap vererek de cümle kurmayı öğretiyor. Resimler çocukların dikkatini çekecek şekilde çizilmiş. Bizim çok işimize yaradı.

Yuka Kids Konuşma Kartları: Bu kartlarda daha çok tekerleme tarzı alıştırmalar var. Sanırım daha büyük çocuklar içinmiş. Mirket yayınlarının kartlarından sonra bunlara bakılmadı. Çünkü resimler ilgimizi çekmedi.

Grimms masalları: Waldorf eğitim metodunda çokca bahsedilen Grimms masalları kitapları aldım bolca. O kadar çok okuduk ki ben okumaktan bıktım benimki dinlemekten bıkmadı. Ezberleyince hatta benimki kendi okur gibi anlatmaya başladı.

Mıknatıslı sayı seti: Sayı saymaya hassasiyet Montessori’ye göre 3-4yaşlarında başlıyor. Bu setteki sayıları değil de daha çok pullarla ilgilendik. Pulları sayıyorduk. Bazen boş pulları tahtasına yapıştırıp içini boyuyor sonra yine pullarla eşleştiriyorduk. Ben bazen sayarken sayıları yanlarına koymam bile yetti. Şimdi sayıları okuyabiliyor.

Metal arabalar: Arabaları çok sevince evi küçük küçük arabalarla doldurmuştuk. Biraz daha büyüdük diye metal küçük arabalar almaya başladık. Buna benzer koleksiyon arabaları da var ancak tabii onlar çok pahalı. Bu metal arabaların bazılarının bagajları kapıları açılıyor, daha çok fonksiyon sunuyor.

Takmalı yol setleri: Çocuğun kendi kurabileceği takmalı yol seti. Ayrıca küçük arabalarına garaj. Bu oyuncaklarla trafik kuralları canlandırarak da anlatılabilir.

Minika çocuk: 2yaş alışverişi yazımda minik adımlar aldığımı yazmıştım. O arada minika çocuk biriktirdim. Bu dergi küçük yaşlarda 6-7yaşlara kadar pek çok zeka geliştirici oyun içeriyor. Kutu oyunları tarzı şeylerle sayı sayma aktiviteleri yapılabiliyor. Bence piyasadaki en iyi çocuk dergilerinden biri.

Meraklı minik: Minika çocuk kadar olmasa da bilimsel ya da kültürel ayda en az bir tema öğreten ayrıca eğitici kartlarını sevdiğim bir dergi. Her ay minika çocuktaki gibi kutu oyunları da çıkıyor. Minika çocuk kadar içerikli değil maalesef. Bu arada meraklı minik tübitak yayınlarının.

Adeda dikkat geliştirme seti: Bu sette eşleştirmeden, dikkate pek çok alıştırma var. Hiç tahmin etmezdim ama nasılsa çocuk sevdi.

Bambinoyup: Bu da bir tür eşleştirme aktivitesi ama gittikçe zorlaşıyor. Bu eşleştirme için bir kontrol kutusu var. Oradaki kartları da uygun yere yerleştirmeyle aktivite daha çok kompleks hale geliyor.

Harf puzzle: Harflere aşina olmak için en iyi yollardan biri puzzle.

Puzzle seti: 8den 24 parçaya kadar jigsaw yapboz seti.

Lastiklerden geometri seti: Bu her kırtasiyede bulabileceğiniz setle lastiklerle çeşitli iki boyutlu şekiller yapıp çocuğunuza öğretebilirsiniz.

Mıknatıs seti: Bu da her kırtasiyede satılan bir set. Hem çocuk için çok eğlenceli hem de çocuk manyetizmayı öğrenmeye başlıyor.

Çöp toplama aparatı: Daha önceki aktiviteler yazımda bahsetmiştim. Çöp toplama aparatı aldım. Bununla hem tutma ve ince beceriler gelişiyor hem de çevre bilinci aşılanabiliyor.

Aldığım en pahalı şey de Trucky adında bir oyuncaktı. Bu oyuncağı çocuk hem kamyon gibi oynayabiliyor hem de çok güzel bir zeka oyunu. Farklı şekillerdeki kamyon kasalarına farklı şekilleri tam olarak yerleştirmeye çalışıyorsunuz. Farklı dereceleri de var.

Baton puset: Bu puaetler hala daha uzun süre yürümek istemeyen çocuğunuz için ideal ve çok hafif.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir